Kwartesencja. Na rutynę najlepsza jest kameralistyka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 22:00
- Szukamy nowych brzmień i ciszy. Wielkie emocje i melodie zastępujemy skupieniem i harmonią - mówią o swojej "progresji" muzycy Royal String Quartet.
Audio
  • Kwartesencja. Na rutynę najlepsza jest kameralistyka (Filharmonia Dwójki)
Marcin Zdunik i Tomasz Januchta. Koncert 10. Festiwalu Kwartesencja. Studio Koncertowe PR im. W.Lutosławskiego, 14 listopada 2014.
Marcin Zdunik i Tomasz Januchta. Koncert 10. Festiwalu Kwartesencja. Studio Koncertowe PR im. W.Lutosławskiego, 14 listopada 2014.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Organizatorzy 10. Kwartesencji (14-16 listopada, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego) dowodzą, że kameralistyka niejedno ma imię. Chociażby… "Evil Nigger" ("Zły murzyn"). To tytuł przeznaczonego na cztery fortepiany utworu afroamerykańskiego minimalisty Juliusa Eastmana, który zabrzmi w sobotę na Kwartesencji.

W piątek, 14 listopada, słuchaliśmy II Kwartetu Brahmsa oraz "Metamorfoz" Straussa w wersji na septet. - W 7 osób łatwiej niż w orkiestrze umówić się na rytmiczne i artykulacyjne szczegóły, zastosować bardziej wyszukane środki interpretacyjne - powiedział wiolonczelista Marcin Zdunik, który dołączył w piątek do Royal String Quartet.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Izabella Szałaj-Zimak (Royal String Quartet), Marcin Zdunik (wiolonczelista), Katarzyna Budnik-Gałązka (altowiolistka)

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mm/jp

Czytaj także

Andrzej Kwieciński: należy pisać dla, a nie pod słuchacza

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 12:00
- To, co chcę pisać, to muzyka, która operuje współczesnym językiem, ale w niebezpośredni sposób odnosi się do lat minionych - mówił w Dwójce zwycięzca Trybuny Kompozytorów w kategorii twórców do trzydziestego roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. Kwartesencja na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 17:00
Po raz dziesiąty Royal String Quartet zaprasza na autorski festiwal. Tym razem temat Kwartesencji to "progresja". Pierwsza transmisja w Dwójce już w najbliższy piątek!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy chcieli śpiewać "Stabat Mater" po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:20
- Istnieje łacińska wersja utworu Szymanowskiego. To Niemcy nalegali na polski tekst - mówił Henryk Wojnarowski przed polskim występem Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń