Spektralizm w centrum uwagi: W 10. rocznicę śmierci G. Griseya

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2008 12:56
Dzisiejszym gościem będzie Jan Topolski – młody muzykolog, który jako pierwszy w Polsce przyjrzał się bliżej i przebadał dzieło Gerarda Griseya.
Audio

Kartezjański racjonalizm i brytyjski empiryzm – rozważania filozofów; szkoły i filozoficzne teorie często wykluczają się, ale muzyka zawsze była ponad to, ponad teoretyczne dywagacje- choć od teorii nie stroniła.

11 listopada 1998 r. w Paryżu – 10 lat temu – zmarł jeden z największych dwudziestowiecznych muzycznych myślicieli – kompozytor i teoretyk,  racjonalista i empirysta zarazem. Jego obsesją był dźwięk sam w sobie, który wbrew powszechnym mniemaniom nie jest punktem, lecz linią, trwa w czasie, ma wewnętrzną dynamikę i bardzo złożoną, wewnętrzną strukturę.  Gerard Grisey- tak nazywa się ten teoretyk i kompozytor.

W cyklu środowych spotkań z muzyką współczesną proponuję państwu spotkanie z jego dokonaniami: myślą, odkryciami – teorią i muzyką. 

Moim gościem będzie Jan Topolski – młody muzykolog, który jako pierwszy w Polsce przyjrzał się bliżej i przebadał dzieło Gerarda Griseya.

Zapraszam w środę 19 listopada o godz. 23.00.
Ewa Szczecińska

 

Przeczytaj artykuł z pisma GLISSANDO >>> Gérard Grisey Powiedziałeś spektralny?

Czytaj także

Messiaen - idee. Ostatnia audycja

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2008 15:45
Olivier Messiaen to francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa-mowa

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2008 22:45
Modele melodyczne, rytmiczne, mikrotony, to jeżeli chodzi i muzyczną materię. Dalej: forma i odejście od wzorów i symetrii, zwrócenie się w stronę formy wyższego rzędu, w której ważna rolę mają do odegrania zarówno kunszt jak i inwencja wykonawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia - wędrówka ku mądrości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 17:20
Filozof to nie zadumany naukowiec, kontemplujący abstrakcyjne zagadnienia w zakurzonym pokoiku. Okazuje się, że filozofowie to ludzie poszukiwani na rynku pracy, gdzyż sztuka abstrakcyjnego myślenia to teraz znaczący atut.
rozwiń zwiń