Warszawa Stanisławy Celińskiej wzrusza nie tylko warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:00
Wybitna aktorka wystąpiła w ramach ósmej edycji festiwalu Kwartesencja z programem płyty "Nowa Warszawa". - Kiedy śpiewałam ten koncert, ulegałam niesłychanym wzruszeniom i nie byłam w stanie ich opanować - opowiadała w Dwójce
Audio
Stanisława Celińska i Bartłomiej Wąsik
Stanisława Celińska i Bartłomiej WąsikFoto: Grzegorz Śledź/PR


"Nowa Warszawa" to piosenki o stolicy znane i lubiane, słuchane często w różnych interpretacjach; wiele z nich znamy na pamięć. Piniasta i aranżer Bartek Wąsik ze Stanisławą Celińską dali im inne życie, nowy byt. - Kiedy myślę o każdym z tych utworów, to jakbym myślał o oddzielnych światach. każdy z nich wiele mnie kosztował, bardzo dużo pracy, z każdym z się zbratałem - opowiada muzyk.

Stanisława Celińska urodziła się w Warszawie i tu wychowała. Jej rodzice byli muzykami, tata grał na pianinie, mama na skrzypcach. Podczas pracy nad projektem "Nowa Warszawa" wróciło do niej wiele wspomnień, dawny czas, zburzona Warszawa. - Kiedy śpiewam ten koncert, ulegam niesłychanym wzruszeniom i nie jestem w stanie ich opanować. To chyba też pomaga w przekazie - opowiada artystka. - Wzruszenie ogarnia nie tylko warszawiaków, ale także innych ludzi, którzy zamieszkali tu później. Przy okazji opowiadania o tym mieście każdy zadaje sobie pytanie: "czy to jest miejsce mojego życia", "czy to miejsce wybieram" - mówi aktorka.

Na płycie odnajdziemy 12 wzruszających, nastrojowych i dramatycznych utworów. Wybór tych piosenek wcale nie był łatwy: Bartek Wąsik do dziś nosi ze sobą pierwszy spis 14 utworów, z których tylko 7 trafiło na płytę. 

Koncert Stanisławy Celińskiej na festiwalu "Kwartesencja" odbył się 7 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Rada im. Witolda Lutosławskiego.

  

Czytaj także

Agnieszka Osiecka w tekstach mówi o sobie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 20:10
- Nagle olśniło mnie, że większość przebojów jest odczytywanych powierzchownie i że wystarczy dodać aktorską interpretację piosenek, a wreszcie nabiorą właściwego sensu i zostaną tak odczytane, jak zostały napisane - opowiada Artur Barciś, reżyser spektaklu-koncertu "Nie jesteś sama".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska: odmłodziłam się o 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 19:49
- Gdy usłyszałam muzykę przygotowaną na mój album "Nowa Warszawa", odpadłam. Poczułam się tak cudownie, jakby ktoś mi podarował najpiękniejszy prezent. Zachciało mi się żyć - mówiła w "Wybieram Dwójkę" słynna aktorka.
rozwiń zwiń