X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gerhard Oppitz: Beethoven byłby zadowolony, gdyby miał współczesny fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:40
– Kontakt z historycznym instrumentem był dla mnie ważny, ale na estradzie, zwłaszcza w dużej sali, o wiele lepszym wyborem jest fortepian współczesny – mówił w Dwójce znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Z Gerhardem Oppitzem rozmawia Krzysztof Komarnicki (Dwójka)
Gerhard Oppitz na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa
Gerhard Oppitz na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Gerhard Oppitz, jeden z największych interpretatorów dzieł Ludwiga van Beethovena, był solistą drugiego wieczoru IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Z towarzyszeniem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Michaiła Pletniowa wykonał między innymi "Koncert fortepianowy" Witolda Lutosławskiego.
– Poznałem Witolda Lutosławskiego około roku 1980 i od tego czasu kilka razy spotkaliśmy się przy różnych okazjach. Gdy skomponował "Koncert fortepianowy" w 1988 roku, postanowiliśmy to dzieło wykonać wspólnie w roku 1989 w Kopenhadze. I tak też zrobiliśmy, to było dla mnie wspaniałe doświadczenie. Lutosławski dyrygował, próby były ciekawe, a wykonanie przepiękne – wspominał pianista, podkreślając, jak bardzo ceni sobie dzieło polskiego kompozytora. – Ta muzyka nie jest ograniczona do naszej epoki, nie przeminie wraz z nami. "Koncert" będzie podziwiany przez wieki, tak jak my dziś podziwiamy napisane 200 lat temu dzieła Beethovena.

>>>Witold Lutosławski w Polskim Radiu. Zobacz serwis specjalny<<<
W rozmowie, którą dla Dwójki przeprowadził Krzysztof Komarnicki, Gerhard Oppitz opowiadał również między innymi o swoim podejściu do wykonawstwa historycznego. 
– Miałem okazję, by zagrać na wielu instrumentach z epoki Mozarta, Beethovena czy Schuberta. To bardzo ważne doświadczenie, pozwalające na przykład na właściwe odczytanie oznaczeń dynamicznych u Beethovena. Z drugiej strony, Beethoven zawsze narzekał na swoje fortepiany, nigdy nie był zadowolony z ich nazbyt słabego dźwięku, zrywał struny… Jego fortepiany nie dawały mu tego, czego pragnął. Jestem pewien, że byłby raczej zadowolony, gdyby miał do dyspozycji nasz współczesny fortepian – mówił. Jak zaznaczył, kontakt z historycznym fortepianem był dla niego zawsze ważny, ale na estradzie, zwłaszcza w dużej sali, o wiele lepszym wyborem jest instrument współczesny.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 10:00
15 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa” – Program 2 Polskiego Radia, współorganizator prestiżowego przedsięwzięcia, tradycyjnie zaprasza do wysłuchania transmisji festiwalowych koncertów, które uświetnią najznamienitsze gwiazdy świata muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" – mistrzowie i debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:00
- Oprócz XX-wiecznej polskiej muzyki w tym roku wyjątkowo dużo usłyszymy literatury wokółchopinowskiej - o rozpoczynającym się Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin bez fortepianu" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 09:00
O głośnym spektaklu, który będzie można obejrzeć w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 9. Festiwalu "Chopin i jego Europa", w "Wybieram Dwójkę" opowiedział jego reżyser Michał Zadara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea kompozytorów jako miejsca pamięci

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 07:54
Autentyczność, atmosfera, magia – to wszystko powinno, zdaniem gości "Sezonu na Dwójkę”, zawierać idealne muzeum wybitnego kompozytora muzyki poważnej.
rozwiń zwiń