Dejan Lazić: Chopin to nowoczesny Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:18
– Fryderyk Chopin myślał o sobie jako o Polaku, ale także jako o Europejczyku i muzyku. Jego twórczość jest wyjątkowo międzynarodowa – podkreślał w Dwójce Dejan Lazić. Chorwacki pianista wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Z Dejanem Lazićem rozmawia Piotr Wojciechowski. (PR,15.08.2014)
Dejan Lazić, chorwacki pianista
Dejan Lazić, chorwacki pianistaFoto: mat. prasowe

Dejan Lazić wykonał w Filharmonii Narodowej właśnie utwór Chopina (II Koncert fortepianowy f-moll op. 21). Wieczór inaugurujący tegoroczny festiwal "Chopin i jego Europa" był wyjątkowy: obok Dejana Lazića wystąpili również dwaj inni pianiści –  Alexander Melnikov i Peter Jablonski.

W rozmowie z Piotrem Wojciechowskim chorwacki pianista dzielił się swoimi wrażeniami związanymi z warszawskim występem, opowiadał również o swoim Chopinie.
– Sam tworzę muzykę i w pewnym stopniu mogę odnieść siebie do fenomenu pianisty, który komponuje i kompozytora, który wykonuje utwory – coś, co zaczęło zanikać po II wojnie światowej. Żyjemy w wyspecjalizowanym świecie i to nie tylko pośród wykonawców. Zaczęli pojawiać się pianiści-znawcy muzyki Bacha, interpretatorzy Beethovena. Niczego złego w tym nie ma, ale wydaje mi się, że przy Chopinie potrzebne jest coś więcej – mówił Dejan Lazić.

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki>>>
Jak grać koncerty fortepianowe Chopina? Jak powstaje seria płyt Liasons, na których Dejan Lazić wykonuje utwory dwóch wybranych przez siebie kompozytorów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
jp

Czytaj także

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 14:00
17 dni, ponad 30 koncertów, 16 utworów Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Griega na oryginalnych instrumentach z epoki, znakomite zespoły, wybitni wykonawcy. Najciekawsze wydarzenia 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" transmitowane będą przez program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa: Koncert Tellefsena raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:00
Alexander Melnikov zaprezentował Koncert fortepianowy f-moll autorstwa norweskiego ucznia Chopina na inauguracji festiwalu "Chopin i jego Europa". W piątek wykona go raz jeszcze, tym razem na instrumencie historycznym. Towarzyszyć mu będzie znakomity zespół Concerto Köln. Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń