58. Warszawska Jesień w Dwójce. Sztuka słuchania

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 12:00
Współczesna muzyka rodzi się często dopiero w subiektywnym procesie słuchania. O tym m.in. rozmawialiśmy z Krzysztofem Szwajgierem z rady programowej Warszawskiej Jesieni.
Audio
  • Warszawska Jesień. Studio festiwalowe z udziałem Krzysztofa Szwajgiera (Dwójka)
  • Rozmowa z Lidią Zielińską, której nowy utwór miał premierą na inauguracji 58. Warszawskiej Jesieni (Filharmonia Dwójka)
  • Rozmowa z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, który wystąpiła na pierwszym koncercie tegorocznej Warszawskiej Jesieni (Filharmonia Dwójki)
  • Wywiad z pianistą Adamem Kośmieją, jednym z wykonawców koncertu inauguracyjnego Warszawskiej Jesieni (Filharmonia Dwójki)
Czy linie telefoniczne i ich muzyka mogą stanowić inspirację dla współczesnego kompozytora?
Czy linie telefoniczne i ich "muzyka" mogą stanowić inspirację dla współczesnego kompozytora?Foto: Bùi Linh Ngân/Flickr/Domena publiczna

Temat przewodni tegorocznego festiwalu - "dynamistatyka" - zobowiązuje do prezentacji utworów z dwóch skrajnych biegunów: zmienności oraz (pozornego) bezruchu. Pionierem ostatniego nurtu jest Amerykanin La Monte Young, którego 70-minutowy, lecz oparty na zaledwie czterech dźwiękach utwór "The Second Dream of the High-Tension Line Stepdown Transformer" zabrzmi w Warszawie w niedzielę.

Czytaj także
Warszawska Jesień 1200 2.jpg
58. Warszawska Jesień na antenie Dwójki

- On spędził dzieciństwo na pustkowiach Idaho. Instynkt kazał mu już jako dziecku szukać w otoczeniu ciekawej muzyki - mówił o genezie minimalizmu Younga Krzysztof Szwajgier. - Odnalazł trzy takie zjawiska: gwizd wiatru między belkami domu rodzinnego, cichy brzdęk linii telefonicznych rozpiętych na drewnianych słupach oraz dźwięk transformatora napięć, do którego nawiązał potem w tytule swojego utworu - wyjaśniał nasz gość.

Sztuka słuchania to jednak zadanie nie tylko dla kompozytorów. Istnieją na przykład utwory skonstruowane tak, by dało się w nich usłyszeć nieistniejące melodie.

***

Tytuł audycji: Studio festiwalowe Warszawskiej Jesieni

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Gość: Krzysztof Szwajgier (członek komisji programowej Warszawskiej Jesieni)

Data emisji: 18.09.2015

Godzina emisji: 22.00

mm/mg

Czytaj także

Paradoksy dynamistatyki na Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 13:36
Tadeusz Wielecki o programie 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który odbędzie się w dniach 18-26 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

58. Warszawska Jesień. Dźwięk jak foton

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 11:00
- Natura światła jest jednocześnie cząsteczkowa i falowa. Podobnie muzyka może być dynamiczna i statyczna zarazem - wyjaśniał ideę przewodnią tegorocznego festiwalu jego dyrektor Tadeusz Wielecki.
rozwiń zwiń