REKLAMA

58. Warszawska Jesień. Dźwięk jak foton

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 11:00
- Natura światła jest jednocześnie cząsteczkowa i falowa. Podobnie muzyka może być dynamiczna i statyczna zarazem - wyjaśniał ideę przewodnią tegorocznego festiwalu jego dyrektor Tadeusz Wielecki.
Audio
  • Tadeusz Wielecki zaprasza na 58. Warszawską Jesień (Poranek Dwójki)
  • Relacja Barbary Schabowskiej z wernisażu instalacji "Skrzydła", organizowanego jako jedno z pierwszych wydarzeń 58. Warszawskiej Jesieni (Poranek Dwójki)
Tadeusz Wielecki
Tadeusz WieleckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Na ten paradoks muzykolog Krzysztof Szwajgier wymyślił określenie "dynamistatyka" - mówił nasz gość. - Najlepiej ilustrują go utworu skrajne. Już podczas piątkowej inauguracji zestawimy "muzykę czasu zatrzymanego", czyli opartą dosłownie na jednym akordzie kompozycję Alvina Luciera, z utworem "Strefa turbulencji" Philippe'a Manoury'ego, którego tytuł mówi sam za siebie - dodał.

58. Warszawska Jesień (18-26 września) to także synteza muzyki z innymi mediami. Na jednym z koncertów kompozytor będzie poprzez dźwięk reżyserował zachowanie wiolonczelistki. Innym razem pianistka i jej "sobowtórka" będą wykonywały utwór w dwóch kierunkach jednocześnie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Tadeusz Wielecki (dyrektor Warszawskiej Jesieni)

Data emisji: 18.09.2015

Godzina emisji: 6.00

mm/kd

Czytaj także

Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:00
- W moich utworach chodzi o to, żeby elementy wizualne, czy choreograficzne, nie stanowiły osobnej, nałożonej na muzykę warstwy, tylko żeby były z nią zintegrowane. Żeby łączyła je jedna idea - mówił duński kompozytor podczas spotkania ze słuchaczami na festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoksy dynamistatyki na Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 13:36
Tadeusz Wielecki o programie 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który odbędzie się w dniach 18-26 września.
rozwiń zwiń