Julianna Awdiejewa zakochana w Warszawie - posłuchaj wywiadu!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 21:00
Zwyciężczyni ostatniego Konkursu Chopinowskiego nie po raz pierwszy wystąpi na sierpniowych festiwalu. W 2011 udzieliła Klaudii Baranowskiej ciekawego wywiadu.
Audio

- Warszawa jest dla mnie szczególnym miejscem – deklarowała Julianna Awdiejewa. - Zdobycie nagrody w tak prestiżowym konkursie jest ogromnym wyróżnieniem. Dla mnie Warszawa, Polska i Chopin są nierozerwalnie ze sobą połączone. Konkurs Chopinowski jest jedyny w swoim rodzaju. Jestem więc tym bardziej dumna z tego zwycięstwa - podkreślała.

Konkurs Chopinowski

W zgodnej opinii wszystkich obserwatorów poziom  Konkursu był bardzo wysoki. Pojawiło się wiele osobowości artystycznych, dla niektórych (na przykład zjawiskowej Leonory Armellini) nie starczyło nawet miejsc w finale.

- Poziom pianistów biorących udział w konkursie był niezwykle wysoki, każdy z nich miał wiele do zaoferowania. Bardzo cenię wszystkich uczestników konkursu, ten czas spędzony z nimi podczas trwania konkursu był szczególny. Decyzja Jury wzbudziła kontrowersje, ponieważ ocena zależy od gustu, każdemu podoba się co innego. Słuchanie interpretacji innych uczestników było dla mnie bardzo interesujące. I bardzo ich wszystkich szanuję - mówiła Awdiejewa.

Chopin i jego muzyka

W odczytaniu muzyki Chopina pomaga pianistce studiowanie jego listów i odwiedzanie miejsc z nim związanych. Najważniejszy jednak jest zapis nutowy.

- Dla mnie najważniejsza jest próba rozszyfrowania jego zamysłów i intencji zapisanych w nutach. To są jedyne wskazówki, jakie nam pozostawił. Ale oczywiście mechaniczne odtwarzanie zapisanych nut nie wystarczy, istotny jest także osobisty przekaz emocji. To tak, jakbym tworzyła tę muzykę razem z kompozytorem. Oczywiście każdy twórca zostawia w swojej muzyce cząstkę własnej osobowości. Dlatego właśnie tak ważne jest poznanie czasów i okoliczności, w których twórca żył i komponował.

Fortepiano czyli czar historycznego brzmienia

- To dla mnie coś naprawdę bardzo świeżego, niezwykłego. Może to zabrzmi dziwnie lecz gra na instrumencie historycznym daje poczucie wolności. Również dlatego tak czekam na koncert w Warszawie,  by znowu poczuć tę wolność - mówi Julianna Awdiejewa, która na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2011 roku wykonała oba koncerty patrona imprezy.

W wywiadzie udzielonym Klaudii Baranowskiej Julianna Awdiejewa mówiła także o swych nauczycielach i o związkach z polską szkołą pianistyczną, o kontrowersjach wokół Konkursu Chopinowskiego, a także o tym, jakich odpowiedzi potrafi udzielić dawny fortepian na pytania nurtujące współczesnego pianistę.

Czytaj także

Julianna Awdiejewa na historycznym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 21:33
Fortepian historyczny nie jest nowością dla Julianny Awdiejewej, choć nie jest też wielką jej pasją. Jednak dyrektor Stanisław Leszczyński każdego niemal pianistę potrafi przekonać do gry na fortepianie z epoki Chopina. W środę o 20:00 Koncerty Chopina zagra na Erardzie zwyciężczyni ostatniego Konkursu.
rozwiń zwiń