Włodek Pawlik: nie ma ortodoksyjnych jazzmanów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 12:00
- Te dwie rzeczy się wykluczają, bo jazz to przestrzeń wolności. Z niego wyrasta wszystko: funk, R&B, soul... - argumentował pianista i kompozytor.
Audio
  • Włodek Pawlik o jazzowej ortodoksji i polskiej poezji (Poranek Dwójki)
W 2014 r. jazzowy pianista Włodek Pawlik zdobył pierwszą w historii polskiej muzyki nagrodę Grammy
W 2014 r. jazzowy pianista Włodek Pawlik zdobył pierwszą w historii polskiej muzyki nagrodę GrammyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Włodek Pawlik jest najlepszym potwierdzeniem własnej tezy. Album "Night in Calisia", za który polski artysta, wspólnie z Randym Breckerem, zdobył nagrodę Grammy, nagrany została przecież z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Sam Pawlik najbardziej ceni grę w autorskim trio jazzowym, ale w dorobku ma sporo muzyki teatralnej i filmowej (m.in. cenioną ścieżkę do obrazu "Rewers"), a także album "Struny na ziemi" z pieśniami do poezji Jarosława Iwaszkiewicza.

Pomimo sukcesu za oceanem artysta nie rezygnuje z eksponowania swoich kulturowych korzeni. Jeszcze w tym roku usłyszymy jego interpretacje dzieł pewnego polskiego kompozytora oraz tekstów wybitnego poety.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Włodek Pawlik

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 8.37

mm/jp

Czytaj także

Włodek Pawlik: inspiracje wypełniają moją wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 20:30
- To zainteresowanie mną jest teraz zrozumiałe. Mam swoje pięć minut - mówi w audycji "Program alternatywny" Włodek Pawlik. Artysta odebrał niedawno nagrodę Grammy za "najlepszy album dużego zespołu jazzowego". W USA uhonorowano go za płytę "Night in Calisia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pawlik o Grammy: przed ceremonią obawiałem się, że będzie długo i nudno

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 21:31
- Kiedy zadzwonił prezydent z gratulacjami, wiedziałem, że to nie jest tylko moja prywatna sprawa - o atmosferze tuż przed i tuż po otrzymaniu Grammy za płytę "Night in Calisia" opowiadał w Dwójce Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń