Polskie Radio
Section05
Grammy Awards

Włodek Pawlik i "Night in Calisia". Koncert 10 lat po Grammy Awards

- Byłem zszokowany już samym faktem, że zostałem nominowany. To było w grudniu rano - zima, Warszawa, śnieg. Zadzwonił do mnie krytyk muzyczny wtedy pracujący dla Rzeczpospolitej Marek Dusza i mówi, że jestem nominowany do Grammy. Myślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik. Właśnie mija 10 lat, odkąd jego płyta "Night in Calisia" otrzymała prestiżową amerykańską nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Kalisz Grammy Awards Jazz Jakub Kukla Dwójka Randy Brecker płyta Podlasie

"Wspierajcie nas... wszystkim, tylko nie ciszą"

"Wspierajcie nas tak, jak możecie. Wszystkim, tylko nie ciszą" – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas rozdania Nagród Grammy 4 kwietnia 2022 roku. Przesłanie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy, odtworzone podczas gali muzycznej w Las Vegas, motywuje nas do działania. W jaki sposób można to zrobić? O tym w audycji "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Komeda Barbara Marcinik TEATR KULTURA Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Grammy Awards muzyka filmowa Aleksandra Kaczkowska

Muzyka (małego) świata a nagrody Grammy

Co i kogo właściwie w nagrodzie Grammy reprezentuje kategoria „World Music” (zmieniona dwa lata temu na „Best Global Performance”)? Od lat pojawiają się w niej muzycy praktycznie z kilku krajów, przede wszystkim z Brazylii, Indii czy Mali. W tym roku pierwszy raz w historii (!) nagroda przypadła artyście z Pakistanu, wokalistce Arooj Aftab.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Grammy Awards