REKLAMA

"Śpiewnik jazzowy" - nowość w "Poranku Dwójki"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 16:00
W letniej ramówce Dwójki o poranku pojawi się propozycja dla wszystkich fanów jazzu, a także dla tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o tym gatunku muzycznym.
Jazz powstał na początku XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych
Jazz powstał na początku XX wieku na południu Stanów ZjednoczonychFoto: Glow Images/East News

W "Poranku Dwójki" dokładnie prześwietlimy jazzowe standardy. W poniedziałki będziemy zaczynać od wersji wzorcowej: czasem będzie to najstarsze nagranie danego utworu, czasem – wykonanie najpopularniejsze, a czasem – wykonanie dające dobry punkt wyjścia do opowieści o instrumentach, rytmach czy jazzowych stylach.

Cztery kolejne dni to cztery różne wersje wybranego utworu: bliskie oryginałowi lub bardzo od niego odległe, z tekstem lub w wersji instrumentalnej, rozpoznawalne od pierwszego dźwięku lub skryte w zaskakującej aranżacji.  Przy okazji słuchania kolejnych wersji porozmawiamy o kompozytorach utworów, zerkniemy na formę muzyczną i wczytamy się w teksty, porównamy kolejne wykonania i ich charakter.

Tym samym w pięciu spotkaniach przyjrzymy się pięciu różnym wykonaniom (pięciu różnym odsłonom) jednego utworu. Mamy też nadzieję, że w ten sposób zachęcimy Państwa do własnych poszukiwań i że pomożemy w zapamiętaniu i utrwaleniu utworów, które składają się na wielki, liczący ponad sto lat, śpiewnik jazzowy. Uwaga - jesteśmy też na Facebooku: facebook.com/spiewnikjazzowy.

***

Na "Śpiewnik jazzowy" codziennie od poniedziałku do piątku ok. godz. 7.30 zapraszają Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Jazz MUZYKA

Czytaj także

Tadeusz Strugała: robię resúmé życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:36
- Byłem dyrygentem, który nie tylko dyrygował. Organizowałem, przewodniczyłem, pełniłem różnego rodzaju funkcje - przyznaje wybitny dyrygent, który obchodzi jubileusz 80. urodzin i 60. lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trio RGG znalazło swojego pianistę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 10:00
"Aura" - nowa płyta zespołu - zbiera entuzjastyczne recenzje, nie tylko w mediach jazzowych. Wygląda na to, że triu posłużyła zmiana składu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Zimpel i Nowa Muzyka Żydowska

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 10:00
W "Nokturnie" spotkaliśmy się z Wacławem Zimplem, słuchając m.in. koncertu, który klarnecista dał ze swoim kwartetem na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w 2014 r.
rozwiń zwiń