X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fonogram Źródeł 2014 – werdykt jury!

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 12:30
- W XXI wieku muzycy ludowi doczekali się osobowego traktowania - skomentował listę zwycięzców tegorocznego Fonogramu Źródeł dziennikarz Dwójki Kuba Borysiak.
Audio
  • Piotr Dahlig i Anna Szotkowska o laureatach Fonogramu Źródeł 2014 (Dwójka)
Fragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów Gajdosze, wyróżnionego w tym roku Nagrodą Specjalną
Fragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze", wyróżnionego w tym roku Nagrodą Specjalną Foto: mat. promocyjne

Coraz więcej pojawia się bowiem na rynku płyt-portretów dokumentujących nie jakiś gatunek pieśni czy kulturę regionu, lecz dokonania konkretnego artysty lub muzykującego rodu. Dwa tego typu wydawnictwa wyróżnione zostały przez Jury Fonogramu Źródeł 2014 roku w składzie:

prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW
dr Weronika Grozdew-Kołacińska - etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR
Anna Szewczuk - kierownik RCKL, Program 2 PR
Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR

Jurorzy przyznali Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 złotych Fundacji Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze" - imponujące wydawnictwo etnograficzne ukazujące tradycję muzyczną i współczesność beskidzkich gajdoszy.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody: Wydawnictwu In Crudo za monografię "Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka" wszechstronnie ukazującą styl i repertuar wybitnego muzyka radomskiego, oraz Wydawnictwu Księży Młyn za album Aldony Jadwigi Plucińskiej "Polskie Zwyczaje Rodzinne" z dołączonymi bezcennymi nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL.

Drugą nagrodę otrzymały ex aequo: Stowarzyszenie Krusznia za album "Dorzecze Niemna. Śladami Oskara Kolberga" będący świadectwem żywotności muzycznej tradycji regionów nadniemeńskich oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku- Białej za płytę "Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej" za bogaty obraz kultury dudziarskiej regionu żywieckiego.

Trzecią nagrodę Jury przyznało Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za album "Gdyby Kolberg miał fonograf" za próbę konfrontacji dziedzictwa kolbergowskiego z dwudziestowieczną dokumentacją fonograficzną.

18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja">>>

Jury z zadowoleniem podkreśla wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych fonogramów i przyznaje wyróżnienia dla zespołu Białopotocanie za staranne udokumentowanie kultury tanecznej własnego regionu; dla Wydawnictwa Acte Prealable i Kapeli Marty Cichej za wierne odtworzenie stylu i repertuaru skrzypków sieradzkich; dla Wydawnictwa In Crudo za historyczną dokumentację i przybliżenie atmosfery autentycznego muzykowania na Scenie Korzenie na płycie "I po ścianach. Muzyka z Remontu 1994-96"; dla Fundacji Ważka za umiejętne ukazanie mozaiki kulturowej współczesnego regionu dolnośląskiego na płycie "Od wschodu słońca…".

Zachęcamy do wysłuchania opinii jurorów - Piotra Dahliga i Anny Szotkowskiej - oraz fragmentów wyróżnionych nagrań.

***

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Piotr Dahlig (etnomuzykolog), Anna Szotkowska (dziennikarka Programu 2 PR)

Data emisji: 8.04.2015

Godzina emisji: 12.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mm/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2015-04-08 13:09 Zgłoś
W werdykcie brak sformułowania, kto dostaje tytuł Fonogramu Źródeł? Np. poprzednio "nagroda specjalna" była wyróżnieniem dodatkowym "wyższym" (np. dla "Mazurek Vulgaris" Macieja Filipczuka), czy tu może jest główna, a miejsca "pierwsze" faktycznie drugie itd.? Symboliczne dla tej edycji, że b. wiele z "Roku Kolberga" ukończone zostało faktycznie i ukazało się dopiero na początku 2015 r. - może zmienić regulamin, że nie rok kalendarzowy, a wydane do daty zgłoszeń w danym roku, by nie tworzyć fikcji i potem nieprawdy w archiwach, co kiedy wyszło?

Czytaj także

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2015. Szczęśliwa trzynastka!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 14:30
Na liście wykonawców, których usłyszymy w dniach 15-16 maja tego roku, znalazło się ostatecznie trzynaście zespołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Nową Tradycją 2015. Zobacz, co działo się rok temu!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:06
Już w maju po raz kolejny udowodnimy, że polska muzyka ludowa ma się dobrze i inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zanim jednak muzycy zmierzą się o główny laur festiwalu Nowa Tradycja, obejrzyj, jak graliśmy w 2014!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj finalistów "Folkowego Fonogramu Roku"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 15:00
Poznaj płyty zgłoszone do Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2014.
rozwiń zwiń