X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. prof. Michał Heller: jak ocalić wszystkie zwiędłe liście?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 11:00
- Może gdzieś istnieją księgi lub jakiś wirtualny program, w którym wszystko jest zapisane i z którego wszystko będzie można kiedyś na nowo odczytać - mówił w Dwójce ks. Michał Heller, filozof, teolog i kosmolog, rozważając tajemnice czasu.
Audio
  • Rozważania o czasie ks. prof. Michała Hellera (Dwójka)
Ks. prof. Michał Heller
Ks. prof. Michał HellerFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Myślę, że każdy człowiek, który się zastanawia nad otaczającym go światem, nad sobą samym, nad życiem, musi pomyśleć o czasie. Nie ma innej możliwości, to jest egzystencjalną koniecznością - powiedział ksiądz prof. Michał Heller. - Rodzimy się i po jakimś czasie musimy odejść z tego świata, dlatego czas jest nieustannym tematem filozofii. Wszyscy wielcy filozofowie zajmowali się tym problemem - zauważył.

Opowiadając o historii filozoficznych rozważań o czasie, ks. Michał Heller wspomniał o dawnym sporze myślicieli: czy czas jest absolutny, czy relatywny. - Rzecz ciekawa, że ten spór przetrwał w dzisiejszej fizyce - mówił. - Tendencja tej nauki jest taka, by zrealizować koncepcję Leibniza, w której czas i przestrzeń są relatywne, zależne od zdarzeń. Nie zawsze się to jednak udaje. Zawsze jakiś element absolutności pozostaje. Problem relatywności i absolutności czasu i przestrzeni jest więc dla współczesnych fizyków nadal żywy - dodał.

Filozof wspominał także pewną iluminację, której doznał podczas jesiennego spaceru. - Szedłem kiedyś ulicą, siąpił deszcz. Zwiędły liść upadł mi do nóg - opowiadał. - To był moment, to było teraz, chwila teraźniejsza. Przyszło mi wtedy na myśl pytanie, czy da się ocalić wszystkie zwiędłe liście. Nie tyle od zapomnienia, co po prostu ocalić. Może gdzieś istnieją księgi lub jakiś wirtualny program, w którym wszystko jest zapisane, i z którego wszystko będzie można kiedyś na nowo odczytać - mówił.

Audycję przygotowała Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfred Tarski - człowiek, ktory zdefiniował prawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 20:00
W "Sezonie na Dwójkę" wspominaliśmy matematyka Alfreda Tarskiego, jednego z najwybitniejszych logików wszech czasów. 26 października mija 30. rocznica śmierci polskiego naukowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z prof. Janem Woleńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 22:30
Gościem Dwójki był znakomity polski uczony, laureat nagrody zwanej Polskim Noblem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowość filozoficzna – o współczesnym stoicyzmie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:00
W środowych "Rozmowach po zmroku" przypomnimy dyskusję wokół przewrotnej książki Tomasza Mazura "Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji” .
rozwiń zwiń