X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfred Tarski - człowiek, ktory zdefiniował prawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 20:00
W "Sezonie na Dwójkę" wspominaliśmy matematyka Alfreda Tarskiego, jednego z najwybitniejszych logików wszech czasów. 26 października mija 30. rocznica śmierci polskiego naukowca.
Audio
  • Alfred Tarski - człowiek, który zdefiniował prawdę (Sezon na Dwójkę)
Alfred Tarski w 1968 r.
Alfred Tarski w 1968 r.Foto: George M. Bergman / Wikimedia / CC

Alfred Tarski jest twórcą semantycznej definicji prawdy. Wyprowadził on pojęcie prawdy rozumianej jako właściwość zdań logicznych języka stanowiącego metajęzyk wobec języka, w którym zdania te są wypowiadane. Innymi słowy, jak powiedział goszczący w "Sezonie na Dwójkę" profesor Damian Niwiński, Tarski "oddzielił język, którym mówimy, od języka, o którym mówimy, i udzielił odpowiedzi na banalne pytanie: kiedy wypowiedziane zdanie jest prawdziwe?".

Tym samym spadkobierca lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej i polskiej szkoły matematycznej położył podwaliny pod kluczową dla matematyki współczesnej teorię modeli. Znaczenie Tarskiego okazuje się jednak nie mniejsze poza domeną królowej nauk. - Trudno sobie wyobrazić poważną monografię na temat filozoficznej teorii poznania, która nie uwzględniałaby dokonań Tarskiego - mówił profesor Marek Kordos.

Otwartym pozostaje pytanie, czy teoria Tarskiego daje się zastosować poza domeną nauk dedukcyjnych i w sferze języka naturalnego. Między innymi o tym, a także o skomplikowanej biografii  wybitnego logika (który przyszedł na świat jako Alfred Tajtelbaum) i jego znaczeniu w Ameryce, rozmawiali goście Barbary Schabowskiej: prof. Jan Woleński, prof. Stanisław Domoradzki, prof. Damian Niwiński i prof. Marek Kordos.

Zobacz więcej na temat: filozofia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekty nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Od 1918 r. modernizacja w Polsce była inicjowana przez rządzące elity - mówił w Dwójce dr Wojciech Musiał, autor monografii "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004", wydanej dzięki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
rozwiń zwiń