X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od faktów do fikcji: Odkrywanie nowych światów. Zygmunt Freud

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 18:08
22 września 2009, godz. 22:05
Audio

Biograficzna  opowieść  o Zygmuncie Freudzie - austriackim  naukowcu - twórcy psychoanalizy  urodzonym w 1856 r. we Freibergu na Morawach. Jego teorie wstrząsnęły światem uczonych  XX wieku. Uznawane przez zwolenników za rewolucyjne, przez przeciwników piętnowane jako  nienaukowe, zmieniły i określiły współczesny obraz ludzi i świata.

Odkrycie znaczenia nieświadomości wstrząsnęło oświeceniową wiara w samowładztwo rozumu i rozwiało złudzenie o jedności osobowości człowieka. Pod wieloma względami jest więc teoria Freuda znakiem i pierwowzorem nowoczesności. Już w czasie studiów na medycynie zafascynowały Freuda: seksualna etiologia nerwic i sposób ich leczenia. W czasie  pobytu na stypendium w Paryżu  w pod kierunkiem prof. Jeana Martina Charcot zgłębiał genezę histerii. W ich leczeniu sięgał po sposoby niekonwencjonalne.

Jego książka "Interpretacja marzeń sennych " jest wykładnią własnej filozofii uczonego, który chciał  tylko opisywać i objaśniać zjawiska. O sobie mówił: "Nigdy nie byłem lekarzem w dosłownym słowa znaczeniu" i "głównym pacjentem jestem ja sam". Właściwie przez całe życie spędzone w Wiedniu, był Freud przykładnym ojcem i mężem. Sam swoją biografię rozpoczyna uczony takim stwierdzeniem: "Moi rodzice byli Żydami i ja sam Żydem pozostałem". Ten fakt miał dla Freuda i jego rodziny dramatyczne następstwa. Po dokonaniu przez nazistów anschlussu Austrii - wiekowy i schorowany uczony musiał opuścić Wiedeń i - by ratować życie swoje i członków rodziny - przenieść się do Anglii. Umiera w Londynie 23 września 1939 r .

Audycja Bożeny Markowskiej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak