X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokół "Sprawy Pułkownika Miasojedowa"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 14:55
11 maja 2010, godz. 21:30
Audio


Wokół Sprawy Pułkownika Miasojedowa - audycja, w której o książce Józefa Mackiewicza i problemach w niej poruszanych mówi prof. dr hab. Włodzimierz Bolecki - krytyk literacki i znawca twórczości pisarza.

Powieść "Sprawa pułkownika Miasojedowa" znaną w Polsce zaledwie od  paru lat  (dzięki londyńskiemu wydawnictwu Kontra) napisał Józef Mackiewicz w 1962 r. Jest to w pewien sposób powieść niezwykła, ponieważ z jednej strony pisarz dokumentuje historię, która wydarzyła się w Rosji w czasie I Wojny Światowej (w 1915 r. został skazany i powieszony  za szpiegostwo na rzecz Niemiec pułkownik carski -  Sergiusz Miasojedow), z drugiej zaś podważa oficjalne wyniki śledztwa i udawadnia bezzasadność oskarżenia. Pokazuje w sensacyjnej formie, że „sprawa Miasojedowa”  choć nazywana „rosyjską sprawa Dreyfusa” w istocie jest jej odwróceniem. O ile bowiem Dreyfus – oficer francuski został niesłusznie oskarżony o szpiegostwo, skazany i dzięki reakcji opinii publicznej w końcu zrehabilitowany, o tyle Miasojedowa za sprawą ogarniętego histerią wojenną i nastrojami antysemickimi społeczeństwa, skazano na śmierć i powieszono.


Jest też powieść Józefa Mackiewicza swego rodzaju analizą wydarzeń i splotu okoliczności prowadzących  do tragedii nie tylko pułkownika Miasojedowa, ale  i  dramatu jego żony – Klary, przez całe życie naznaczonej piętnem nazwiska Miasojedow.


Audycja Bożeny Markowskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak