Stary Doktor, jakiego nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 06:00
Przejmujące zapiski z getta oraz fascynujące fotografie. O tym, jaki był Janusz Korczak, możemy dowiedzieć się z dwóch nowych, intrygujących źródeł.
Audio
  • Z profesorem Jackiem Leociakiem oraz z Maciejem Sadowskim rozmawia Dorota Gacek
Fot, z książki Janusz Korczak. Fotobiografia, koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski, konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska. Wydawnictwo Iskry.
Fot, z książki "Janusz Korczak. Fotobiografia", koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski, konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska. Wydawnictwo Iskry. Foto: mat. prasowe

W Sezonie na Dwójkę z cyklu "Co słychać w literaturze" mówiliśmy – w Roku Janusza Korczaka – o książkach związanych z postacią Starego Doktora. Z profesorem Jackiem Leociakiem rozmawialiśmy o ukazującej się w sierpniu książce Korczaka "Pamiętnik i inne pisma z getta". Naszym gościem był również Maciej Sadowski – autor koncepcji, opracowania graficznego i wyboru tekstów w albumie "Janusz Korczak. Fotobiografia".
– To absolutne arcydzieło, złożone z okruchów i fragmentów, które otwierają się na całe morze odniesień. To rzecz wyjątkowa wśród świadectw Holokaustu – mówił o pamiętniku prof. Leociak. Tekst przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Rozważa również własne wybory, zastanawia się, czy wybrana przez niego droga jest właściwa. – Korczak traktował odjeście od medycyny do pedagogiki jako pewną zdradę powołania. Myślę jednak, że on świadomie rozszerzył swoje powołanie, nie wystarczało mu już leczenie ciała, przeszedł od leczenia ciała do leczenia duszy – dzielił się swoimi wrażeniami z lektury prof. Leociak.
Pisanie Pamiętnika Janusz Korczak rozpoczął w maju 1942 roku. Ostatnia notatka pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.

Fot.
Fot. z książki "Janusz Korczak. Fotobiografia", koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski, konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska. Wydawnictwo Iskry.

Z kolei album "Janusz Korczak. Fotobiografia" to wyjątkowa historia życia wybitnego pedagoga, pisarza i lekarza –  opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł (w języku polskim i angielskim) sprawia wrażenie swoistej autobiografii. – Przy pomocy obrazów, fotografii, pisma, pocztówki próbuję pokazać życie człowieka – mówił Maciej Sadowski. Zaznaczył również, że książka ta chciałaby przełamać swoisty stygmat, jaki wisi mad Korczakiem: pamięć przede wszystkim o straszliwej śmierć. Obrazy tragicznego końca powinny być bowiem zrównoważone ciekawym, fascynującym życiem Korczaka, jego dzieciństwem, jego pracą. Między innymi temu ma służyć ta oryginalna publikacja, w której po raz pierwszy zebrano komplet materiałów ikonograficznych (zdjęcia, listy, dokumenty) ilustrujących życie i działalność autora "Króla Maciusia Pierwszego".
Zapraszamy do wysłuchania rozmów, które przeprowadziła Dorota Gacek.