Dziennikarz Dwójki laureatem Melchiorów 2014!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 15:05
Reportaż "Chcę więcej" przyniósł Bartoszowi Pankowi nagrodę w kategorii Premiera Roku. Gratulujemy!
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Pankiem oraz jego reportaż "Chcę więcej" o Dominiku Połońskim (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Bartosz Panek z nagrodą Melchior 2014
Bartosz Panek z nagrodą Melchior 2014Foto: Wojciech Kusiński/PR

23 maja w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2014". Zwycięzcom przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku; wręczono także Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.
Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody: Angelice Kuźniak (dziennikarce niezależnej)  oraz Irenie i Jerzemu Morawskim (TVP).
W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Chcę więcej" Bartosza Panka (Program 2 Polskiego Radia) "za doskonały formalnie reportaż, który pokazuje siłę muzyki, dowodzi, że walka o sztukę jest walką o życie", oraz "Nieidealna piosenka" Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice).
Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Annę Żur z AbbVie Polska Sp. z o.o.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas.

***

"Chcę więcej" Bartosza Panka to opowieść o Dominiku Połońskim, jedynym na świecie artyście, który gra na wiolonczeli tylko prawą ręką. W 2004 roku zachorował na nowotwór mózgu. Po kilku operacjach i żmudnej rehabilitacji powrócił do gry, wypracowując unikalną technikę. Specjalnie dla niego komponuje grupa zaprzyjaźnionych twórców, m.in. Artur Zagajewski, Sławomir Kaczorowski, Olga Hans i Sławomir Zamuszko.

- Pomyślałem, że jeśli to ma być reportaż radiowy, należy wrócić do korzeni tego gatunku, czyli myśleć przede wszystkim dźwiękiem. Wybrać taki temat, który byłby nie do opowiedzenia ani w telewizji, ani w gazecie - mówił w Dwójce Bartosz Panek. - Historia Dominika Połońskiego nie była z początku na pierwszym miejscu mojej listy tematów. Ostatecznie jednak stała się numerem jeden. To historia człowieka wybitnego pod każdym względem, jednocześnie kozackiego i niesamowitego, ekstremisty dokonującego wielkich rzeczy w muzyce i życiu prywatnym - powiedział.

Opiekę artystyczną nad reportażem Bartosza Panka sprawował Janusz Deblessem. Zrealizował go Tomasz Perkowski. "Chcę więcej" zdobył wcześniej Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

Zachęcamy do wysłuchania załączonego reportażu oraz rozmowy z jego twórcą.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Melchiory MUZYKA reportaż

Czytaj także

Wszystko o moim ojcu. Portret Zdzisława Piernika

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 11:55
- W Akademii Muzycznej, podczas pomiaru oddechu, jak dmuchnąłem w urządzenia to je rozwaliłem - wspominał w Dwójce jedn z najbarwniejszych polskich muzyków, pierwszy w Polsce wirtuoz tuby. Jego dźwiękowy portret przygotowała Justyna Piernik, córka artysty, a zarazem dziennikarka Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpijskie dzieło Pendereckiego. Wspomnienie Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 14:00
- W najbardziej uroczystym momencie ceremonii otwarcia igrzysk, po złożeniu przysięgi przez sędziów, zwykle grano utwór Beethovena. W 1972 roku w Monachium w jej miejsce zabrzmiała kompozycja Krzysztofa Pendereckiego - opowiadał w Dwójce Eugeniusz Rudnik.
rozwiń zwiń