Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:21
– Publiczność, która chodzi na koncerty, musi mieć przestrzeń do rozmowy o swoich wrażeniach muzycznych. Umiejscowienie kawiarni jest niezwykle ważne dla całej struktury budynku – mówił w Dwójce wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert, który ocenia nową siedzibę NOSPR.
Audio
  • Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia. Joseph Rykwert w nowej siedzibie NOSPR (Poranek Dwójki)
Akustyczny model nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Budowę obiektu zwiedził goszczący w Katowicach krytyk architektury Joseph Rykwert
Akustyczny model nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Budowę obiektu zwiedził goszczący w Katowicach krytyk architektury Joseph RykwertFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Pochodzący z Polski Joseph Rykwert gości właśnie w Katowicach, gdzie odwiedza m.in. budowaną nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Pokłosiem tej wizyty będzie esej dotyczący obiektu, który ma się znaleźć w monografii poświęconej temu budynkowi. Wcześniej budowę siedziby NOSPR-u odwiedzali inni znani krytycy architektury, m.in. Henry Urbach.

– Staramy się zapraszać na budowę tych, którzy są dla nas autorytetami – powiedział Tomasz Konior, którego biuro architektoniczne jest autorem projektu budynku. – Zależy nam na ich opinii, nawet jeśli będzie ona bardzo krytyczna. Ważne jest, by poddać to miejsce próbie oceny ludzi mądrych, którzy będą mogli na nie spojrzeć ze swą ogromną wiedzą, a także dystansem – dodał.

Zaproszony do Katowic Joseph Rykwert zwracał uwagę na to, że w każdym mieście sala koncertowa jest ciekawą i bardzo ważną interwencją w jego strukturę, narzuca nowy sposób patrzenia. Dlatego najważniejsze w projektowaniu sali koncertowej jest wejście z miasta. – Struktura foyer musi być strukturą witającą – mówił krytyk architektury. – Poza tym oczywiście bardzo ważna jest akustyka sali. Wydaje mi się, że tutaj jest to bardzo przemyślane – ocenił.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Katowice NOSPR
Czytaj także

Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:50
- Odbudowa miasta jest sprzeciwem wobec destrukcji, protestem tych, którzy są przywiązani do swojego miejsca - mówił w Dwójce architekt Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:08
- Taką mobilizację narzuciła nam Unia Europejska, która powiedziała, że nie opłaca się budować tak kosztownej sali po to, żeby orkiestra grała w niej dwa razy w miesiącu - wyjaśniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR, która w Dwójce opowiadała o bogatym programie artystycznym orkiestry.
rozwiń zwiń