II wojna światowa jak "Miasto grzechu"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:50
- Szukaliśmy formuły, która trafiłaby do widza wychowanego raczej na komiksach i filmie "Sin City" niż na "Stawce większej niż życie" - deklarował Tomasz Matuszczak, jeden z reżyserów serii dokumentalnej "Portrety wojenne", której premiera odbędzie się we wtorek w Programie 2 Telewizji Polskiej oraz w stołecznym kinie Iluzjon.
Audio
  • II wojna światowa jak "Miasto grzechu" (Poranek Dwójki)
  • Ewa Malinowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o wystawie "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku" (Poranek Dwójki)
Kadr z Portretów wojennych
Kadr z "Portretów wojennych"Foto: mat. promocyjne

W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu dedykowane: Zdzisławowi Pacak-Kuźmirskiemu - zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych); Janowi Zumbachowi - asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi - żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie. Telewidzowie poznają na razie pierwszą odsłonę "Portretów wojennych".

Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie. "Portrety wojenne" stanowią przy tym dosyć nietypową pozycję wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny światowej. Do ich realizacji wykorzystano m.in. archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, ale także stylizowane na komiks kadry oparte na nowoczesnej technice wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego filmowego zabiegu twórcy uzyskali nietuzinkowy efekt wizualny.

- Po "Bękartach wojny" Tarantino II wojna światowa przestała być historią opowiadaną przez świadków, bo oni w większości już nie żyją. To już kreacja, która żyje własnym życiem. My także bardzo dużo inscenizujemy, aby lepiej wyobrazić sobie to, czego nie poznamy już z bezpośredniej relacji - wyjaśniał Tomasz Matuszczak. W piątek telewidzowie będą mogli obejrzeć wyreżyserowany przez niego pierwszy odcinek cyklu, poświęcony Bronisławowi Hellwigowi.

- To kierowca, który z raną postrzałową głowy przewiózł przyjaciół przez połowę Warszawy. Miał rozległy krwotok wewnątrzczaszkowy, zapalenie opon mózgowych i paraliż. Ale pod przeprowadzonej w domu operacji i dwumiesięcznej rehabilitacji odzyskał niemal pełną sprawność, by uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim - opowiadał reżyser o swoim bohaterze. - Inspiracji do scen filmowych nie trzeba było szukać, same się nasuwały. Co ciekawe, historię Bronisława Hellwiga opowiada jego córka, która nigdy nie poznała ojca...

Poza tym w "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na wystawę: "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku", którą można oglądać w warszawskim Domu Spotkań z Historią do 1 października.

Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

mm/mc

Czytaj także

Paweł Huelle: wojna wymazała Polaków z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:00
– Świat Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, opierał się na trzech podstawach: ojcu Niemcu, matce Kaszubce i wuju Polaku. Wojna doprowadziła do brutalnego rozbicia tego trójkąta – mówił w Dwójce gdański pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń