Penderecki: wolę słuchać kolęd niż je śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 11:00
- Siedemdziesiąt procent mojej muzyki to utwory wokalne. Ale ja nie mam zupełnie głosu. W związku z tym nie śpiewam. Ale chętnie słucham, jak inni śpiewają, nawet gdy trochę fałszują - zdradził wybitny kompozytor.
Audio
  • "Mam bardzo tradycyjne podejście do Świąt. Przy stole wigilijnym zasiadają zawsze członkowie rodziny, a na stole jest dwanaście zwyczajowych potraw. Uszka do barszczu od dzieciństwa lepię sam"
  • Wigilia w domu Borysa Lankosza (Dwójka)
  • Świąteczne wspomnienia Łukasza Orbitowskiego (Dwójka)
  • Wigilia Maji Ostaszewskiej. Święto empatii (Dwójka)
  • Wigilijna opowieść Adama Wiedemanna (Dwójka)
  • Święta według Andrzeja Pągowskiego (Dwójka)
  • Wigilijna opowieść Antoniego Libery (Dwójka)
  • Maciej Englert o Bożym Narodzeniu (Dwójka)
  • Święta we wspomnieniach Wojciecha Pszoniaka (Dwójka)
  • Świąteczna opowieść Teresy Żylis-Gary (Dwójka)
Krzysztof Penderecki trzykrotnie był zmuszony spędzić Święta poza domem i za każdym razem było to bardzo smutne doświadczenie
Krzysztof Penderecki trzykrotnie był zmuszony spędzić Święta poza domem i za każdym razem było to bardzo smutne doświadczenieFoto: Wikipedia/Akumiszcza/C.C. 3.0

- Mam bardzo tradycyjne podejście do Świąt Przy stole wigilijnym zasiadają zawsze członkowie rodziny, a na stole jest 12 zwyczajowych potraw. Uszka do barszczu od dzieciństwa lepię sam - podkreślił Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor wspominał też przygotowywane przez jego babcię cukierki, które stanowiły jedyne ozdoby choinkowe i zarazem prezenty podczas okupacji. Przywołał ponadto wspólne śpiewanie kolęd z dziadkiem, który zawsze wykonywał "Cichą noc" w języku Goethego. - On był Niemcem i zarazem wielkim polskim patriotą. Wszyscy jego synowie walczyli w legionach, a trzech zginęło - podkreślił Krzysztof Penderecki.

***

24 grudnia o świętach w swoich domach opowiadali: reżyser Borys Lankosz, pisarze Antoni Libera, Łukasz Orbitowski i Adam Wiedemann, śpiewaczka Teresa Żylis-Gara oraz aktorzy: Maja Ostaszewska, Andrzej Mastalerz, Wojciech Pszoniak i Maciej Englert.

Audycja: Opowieści wigiline w Dwójce

Gość: Krzysztof Penderecki

Data emisji: 24.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mm, ac

Czytaj także

Kolęda z Dwójką w "Five o'clock". Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:00
To było wyjątkowe spotkanie. Po instrumenty sięgnęli bowiem, tak jak w zeszłym roku, dziennikarze Dwójki oraz zaprzyjaźnieni muzycy.
rozwiń zwiń