X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Historyk i moralista". Wspomnienie o prof. Władysławie Bartoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 12:31
- Pisał o historii jako jej świadek, miał osobiste doświadczenie – opowiadał w Dwójce o zmarłym 24 kwietnia prof. Władysławie Bartoszewskim prof. Andrzej Paczkowski.
Audio
  • Prof. Władysława Bartoszewskiego wspomina prof. Andrzej Paczkowski (Dwójka)
Prof. Władysław Bartoszewski, 2010 r
Prof. Władysław Bartoszewski, 2010 rFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Jak podkreślał gość Dwójki, prof. Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej kulturze zarówno jako historyk patrzący na dzieje najnowsze z moralistycznego punktu widzenia, jak i znakomity dyplomata. Znaczące jest to – przypominał prof. Paczkowski – że działalność dyplomatyczna prof. Bartoszewskiego, zwłaszcza jego wkład w dialog polsko-niemiecki i polsko-żydowski, opiera się na osobistym doświadczeniu.

Władysław Bartoszewski, ceniony dyplomata i historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat. – Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński. W specjalnej audycji poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu usłyszeliśmy również wspomnienia m.in. Julii Hartwig, prod. Antoniego Dudka, prof. Michała Głowińskiego, Adama Pomorskiego, Szewacha Weissa i Michała Komara.

***

Władysław Bartoszewski gościł w Programie 2 Polskiego Radia niejednokrotnie. W 2012 r. podczas rozmowy z Hanną Marią Gizą przypomniał, co działo się w połowie lat 50. w Polsce - jakie przemiany doprowadziły do październikowej odwilży.

Owa "wiosna jesienią" miała również znaczący wpływ na życie Władysława Bartoszewskiego - w 1954 roku został on zwolniony z więzienia, w którym przebywał, nie po raz pierwszy zresztą, jako więzień polityczny. "Wyszedłem z murów, jak żartowałem – z klatki na wybieg, który jest ogrodzony, zabezpieczony i z którego można w każdej chwili być cofniętym do klatki", pisał.

3551 minut archiwalnych dźwięków z czasów pracy Władysława Bartoszewskiego w Radiu Wolna Europa >>>

- Mówiłem o swoich nadziejach i marzeniach, nie o zawodach, bo nigdy na nic nie liczyłem - opowiadał Władysław Bartoszewski, odnosząc się do tytułu swojej ówczesnej książki ("Marzenia, nadzieje, rzeczywistość") i opisując przełom lat 50.: początkowo radosny, z upływem miesięcy jednak coraz bardziej gorzki czas ożywienia kulturalnego, społecznego, religijnego. - Był to dziwny fenomen; zaistniał, jeśli chodzi o kraje bloku wschodniego, tylko w Polsce - podkreślał rozmówca Hanny Marii Gizy.

- Po wyjściu z więzienia byli dla mnie objawieniem ludzie, którzy myśleli tak samo jak ja - mówił Władysław Bartoszewski, przywołując portrety tych, którzy wpłynęli wówczas na jego życie. Byli wśród nich Stefan Kisielewski, Zofia Lewinówna, Marek Edelman, Jan Józef Lipski, Aleksander Kamiński czy Paweł Jasienica.

Władysław Bartoszewski opowiada o pisarce i publicystce Zofii Kossak oraz o legendarnym emisariuszu Janie Karskim >>>

jp/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 02:00
– Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w audycji specjalnej w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński, wspominając zmarłego 24 kwietnia prof. Władysława Bartoszewskiego
rozwiń zwiń