Portrety X Muzy: Maja Komorowska

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2008 14:43
W audycji "Portrety X Muzy" sylwetka i twórczość Mai Komorowskiej.

5 marca 2008, godz. 15:30

Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, pedagog, osoba o niezwykłym autorytecie moralnym, swoją artystyczną karierę zaczęła na początku lat 60. w krakowskim Teatrze Lalki i Maski Władysława Jaremy, zaś do ostatnich jej filmowych dokonań należą m. in. rola w filmie Andrzeja Wajdy Katyń oraz w występ w węgierskim obrazie Ósmy dzień tygodnia. W teatrze zaś stworzyła rolę Anny Meister w reżyserowanej przez Krystiana Lupę sztuce Bernharda Na szczytach panuje cisza oraz role w Aniołach w Ameryce i Dybuku w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W międzyczasie poza wieloma wspaniałymi rolami teatralnymi, w tym pamiętną rolą Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta, Maja Komorowska zagrała wiele ciekawych i nagradzanych zarówno na polskich jak i zagranicznych festiwalach ról filmowych. Szczególne miejsce w jej filmowej karierze miała rola Belli w Życiu rodzinnym Krzysztofa Zanussiego, która zwróciła uwagę szerszej publiczności na jej wspaniały talent.

W audycji z cyklu Portrety X Muzy Maja Komorowska opowiada o wpływie, jaki na jej sztukę aktorską miała współpraca z Jerzym Grotowskim, a także m. in. o swoich rolach filmowych, o pracy nad nimi, o roli kostiumu w tym procesie, o współpracy z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Konwicki czy Krzysztof Kieślowski. Dzieli się również ze słuchaczami swoją refleksją na temat upływającego czasu - niedawno Maja Komorowska obchodziła swoje 70. urodziny.

Zapraszam,
Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Portrety X Muzy: Marcel Łoziński

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2008 21:02
W audycji Portrety X muzy o swojej twórczości opowiada Marcel Łoziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portrety X Muzy: Jerzy Skolimowski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2008 11:16
W audycji Portrety X Muzy sylwetka i twórczość Jerzego Skolimowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portrety X Muzy: Andrzej Szenajch

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2008 15:30
W audycji Portrety X Muzy o swojej pasji i o współpracy z wybitnymi reżyserami opowiadać będzie Andrzej Szenajch - aktor i kostiumograf do spraw mundurów i militariów.
rozwiń zwiń