Pod egidą mistrza

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 13:40
- Najciekawszą rzeczą w pracy w Polskim Radiu były improwizowane rozmowy między autorami - powiedział Adam Kreczmar.
Audio

"Twórczość A. Kreczmara przebiega równolegle na sześciu polach, osiemnastu płaszczyznach i w dziewięciu dyscyplinach. Wyróżniamy w niej: osiem tendencji, trzy nurty, siedem obsesji – powszechnie znane jako kreczmary - koszmary lub koszmary Kreczmara. Nie koniec na tym - A. Kreczmar używa wszystkich dwunastu kolorów i około dwustu siedemnastu rymów…".  (fragment skeczu J.Kofty)

Adam Kreczmar był nie tylko cenionym artystą kabaretowym (m.in. wraz z Jonaszem Koftą i Janem Pietrzakiem prowadził legendarny Kabaret pod Egidą), lecz także poetą oraz autorem słuchowisk radiowych. Dla Polskiego Radia stworzył m.in. "Administratora", "Okno na świat", "Przygody Holmesa", "Wczorajszą młodzież" oraz "Wspomnienia prokuratora".

Zmarłego w 1982 roku artystę wspominał w "Słowach po zmroku" jego przyjaciel – aktor Stefan Friedmann oraz szwagier - satyryk Krzysztof Daukszewicz.

- Adama zawsze brano za panicza z dobrego domu, zasadniczego i sztywnego, ale jego bliscy wiedzieli, że był zupełnie inny. Pod spodem była chęć życia i nadzieja – wspominał Stefan Friedmann. Adam Kreczmar w swojej walce z chorobą doskonale dawał sobie radę, choroba nigdy nie była tym, czym by się zasłaniał. Nie lubił, gdy inny mu współczuli. Friedmann wspominał wspólną pracę w radiu, bez której nie wyobrażali sobie życia. – Cudowne czasy, byliśmy wtedy prekursorami, to my odkrywaliśmy Amerykę żartu w Trójce. Od wielu lat brakuje mi kontaktów z takimi mądrymi ludźmi jak Adam i Jonasz – dodaje.

Krzysztof Daukszewicz opowiadał o pracy Adama Kreczmara z Jonaszem Koftą. - Między Adasiem a Jonaszem była pewnego rodzaju gra, polegająca na tym, że cały czas pisali teksty, wiersze i piosenki - jak fabryka. Nie było dnia, żeby czegoś nie stworzyli. Gdy któryś z nich napisał średni tekst, ten drugi go chwalił, jeśli zły – posyłał pod jego adresem obelgi, co było znakiem dla tego pierwszego, że ten drugi jest zachwycony. Tak naprawdę obaj byli znakomici – dodaje. Satyryk opowiedział też m.in. zabawną historię o tym, jak udało się Adamowi Kreczmarowi zrobić z niego swojego szwagra.

Audycję przygotowały Elżbieta Łukomska oraz Dorota Gacek.

Aby wysłuchać całej audycji "Słowa po zmroku", kliknij ikonę dźwięku "Wspomnienia o Adamie Kreczmarze", w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak