Polskie Radio
Section05
Jonasz Kofta

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

47 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence". Jerzy Mamcarz o Jonaszu Kofcie

Za nami siedemnasta odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności". Po raz kolejny uczestnicy zmierzyli się z utworami wybitnego poety, dramaturga, satyryka, tekściarza i malarza. - Jonasz miał taką znakomitą przewagę nad niektórymi znakomitymi autorami, że tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence - opowiada pomysłodawca festiwalu Jerzy Mamcarz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Jerzy Mamcarz Jonasz Kofta

XVI Festiwal "Moja Wolności". Artyści zaśpiewają utwory Jonasza Kofty

Już w najbliższą sobotę, 4 czerwca, odbędzie się warszawski festiwal "Moja Wolności", zadedykowany twórczości Jonasza Kofty. To jeden z najważniejszych festiwali poświęconych piosence artystycznej w Polsce. - Głównym zadaniem festiwalu jest zachowanie w pamięci utworów Jonasza Kofty - mówi na antenie Programu 1 Jerzy Mamcarz, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Jonasz Kofta MUZYKA koncert Warszawa

"Jego portret". Jaki był Jonasz Kofta?

Jeden z największych poetów polskiej piosenki Jonasz Kofta doczekał się wreszcie biografii! O tym, jakim był ojcem i twórcą, kiedy odniósł pierwszy sukces i czy lubił życie w drodze, na które był skazany od dzieciństwa – opowiadał w II Dzień świąt Piotr Kofta, pisarz i krytyk literacki. O poszukiwaniu korzeni rodziny Koftów opowiedział autor biografii "Jego portret" dr Piotr Derlatka.
Zobacz więcej na temat:  Jonasz Kofta biografia literatura pisarz piosenka Małgorzata Raducha