Nie wszystek umrzesz. Pamięci tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 12:00
We wspominkowym cyklu Dwójki "Pożegnania" usłyszeliśmy opowieści o Erazmie Ciołku, Teresie Torańskiej, Albrechcie Lemppie, Marii Fołtyn, i Jacku Woźniakowskim przywołanych we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników.
Audio
  • Wspomnienie o Erazmie Ciołku (Pożegnania/Dwójka)
  • Wspomnienie o Teresie Torańskiej (Pożegnania/Dwójka)
  • Wspomnienie o Albrechcie Lemppie (Pożegnania/Dwójka)
  • Jacek Woźniakowski - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)
Nie wszystek umrzesz. Pamięci tych, którzy odeszli
Foto: East News/Glowimages

W cyklu "Pożegnania", od poniedziałku do piątku po godz. 11.45, przedstawimy portrety pięciu osób, których nie ma już wśród nas.

W poniedziałek wspomnimy  Erazma Ciołka (zm. 13 listopada 2012 roku), fotografa Solidarności, który dokumentował przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej, towarzyszył papieżowi podczas jego pielgrzymek do Polski, a w czasie obrad Okrągłego Stołu był fotoreporterem z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

>>> Posłuchaj archiwalnej rozmowy z Erazmem Ciołkiem <<<
We wtorek przedstawimy sylwetkę Teresy Torańskiej (zm. 2 stycznia 2013 roku), dziennikarki, autorki licznych wywiadów-rzek z politykami, w tym słynnej serii rozmów z czołowymi polskimi działaczami komunistycznymi na temat ich oceny dokonań socjalizmu w Polsce, zebranych w książce "Oni".

>>> Posłuchaj jak Teresę Torańską wspominali jej przyjaciele <<<

W środę wspomnimy Albrechta Lemppa (zm. 19 listopada 2012 roku), slawistę, tłumacza literatury polskiej na język niemiecki, który przełożył książki m.in. Janusza Głowackiego, Stanisława Lema, Jerzego Pilcha, Andrzeja Barta i Marię Nurowską.

>>> Posłuchaj jak Albrechta Lemppa wspominali pisarze i przyjaciele <<<

Czwartkową audycję poświęcimy Marii Fołtyn (zm. 2 grudnia 2012 roku), znakomitej śpiewaczce, reżyserce i propagatorce polskiej muzyki, która przyczyniła się do popularyzacji na całym świecie m.in. "Halki" Stanisława Moniuszki.

W piątek przywołamy postać Jacka Woźniakowskiego (zm 29 listopada 2012 roku), wybitnego historyka sztuki i pierwszego prezydenta Krakowa po roku 1989.

Zapraszamy

Zobacz więcej na temat: Odeszli 2013 Teresa Torańska

Czytaj także

Malarskie refleksje Jacka Woźniakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 21:30
W "Głosach z przeszłości” przypominamy rozmowę ze zmarłym w listopadzie tego roku, wybitnym historykiem sztuki i pierwszym prezydentem Krakowa po roku 1989.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torańska i lekcja dwóch talerzy zupy fasolowej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 10:11
- Na nagrywanie rozmowy nie reagowała, ale kiedy wyciągnęłam karteczkę do notowania, to zrobiła się bardzo czujna - opowiadała w Dwójce Małgorzata Purzyńska, autorka książki "Ja, My, Oni", zawierającej jedną z ostatnich, niepublikowanych wcześniej rozmów z Teresą Torańską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Marku Skwarnickim: nie tylko redaktor papieża

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 17:00
12 marca zmarł w Krakowie Marek Skwarnicki - poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, wieloletni redaktor "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak".
rozwiń zwiń