REKLAMA

Daleko Stąd: Nowy Orlean

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 13:32
21 lutego 2009, godz. 13:00

Nowy Orlean uważany jest za jedno z najbardziej malowniczych amerykańskich miast. Jest równocześnie miastem bardzo nietypowym, do czego przyczyniła się jego burzliwa historia, na której piętno wywarły lata panowania w Luizjanie Francuzów i Hiszpanów. Kajuni, Kreole, potomkowie afrykańskich niewolników -  stanowią specyficzną mieszankę ludnościową  Nowego Orleanu. Wpływ ich kultury odnajdujemy m. in. w architekturze, muzyce, kulinarnych przysmakach, literaturze i karnawałowych szaleństwach Mardi Gras.

Nowy Orlean jest także – jak wiadomo – miejscem narodzin tradycyjnego jazzu i samego Louisa Armstronga. którego imię nosi jeden z miejskich placów. Nic więc dziwnego, że miasto to przyciąga zarówno wielu turystów jak i filmowców. Dla tych ostatnich ciekawym tematem stały się także tragiczne losy Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina oraz polityczne reperkusje tej tragedii. Aktualnie w Nowym Orleanie swój  najnowszy film kręci polska reżyserka Agnieszka Holland.

W audycji z cyklu „Daleko stąd” o Nowym Orleanie jego historii, architekturze, muzyce, filmach, literaturze opowiadają amerykaniści – dr Ewa Łuczak, dr Marek Szopski, a także Agnieszka Holland, Marek Gaszyński i Janusz Wróblewski.

Zapraszam,
Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Agnieszka Holland

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 16:04
11 maja 2009, godz.18:00
rozwiń zwiń