Wspomnienia o Tomaszu Mercie i Januszu Zakrzeńskim

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 20:56
Audio
Janusza Zakrzeńskiego, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, wspomina aktor Maciej Rayzacher:


Urodził się 8 marca 1936 roku. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wykładał retorykę w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela.

Grał w kilkudziesięciu polskich filmach, stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich, jak: Józefa Piłsudskiego w "Polonia Restituta" oraz "Pasjansach Pana Marszałka". Występował na deskach teatrów: Starego w Krakowie, Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie.
 
Był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków. Światowy Zjazd Sybiraków dwukrotnie przyznał mu nagrodę "Ambasador Sybiraków". Otrzymał też "Bursztynowe drzewo" - nagrodę przyznawaną przez Kaszubów za zasługi wobec kultury. Janusz Zakrzeński został uhonorowany orderem "Zasłużony dla narodu i Kościoła" przyznanym przez Prymasa Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był autorem książek - "Moje spotkania z Marszałkiem" i "Gawędy o potędze słowa".


***

Wśród ofiar  katastrofy samolotu prezydenckiego, którym na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej leciały najważniejsze osobistości RP, jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Merta. Człowiek zasłużony dla kultury, częsty gość naszego programu.


Urodził się w 1965 roku. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowej Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN oraz studium doktoranckiego na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Tragicznie zmarłego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Tomasza Mertę - wspominają dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.Tomasza Mertę - tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem - wspominali Jan Ołdakowski i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Tomasz Merta był też częstym gościem naszego programu. Niejednokrotnie występował m.in. w Sezonach na Dwójkę.