Urodzinowy "Five o'clock"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 17:59
W sobotę, 3 marca, spotkaliśmy się ze znakomitymi śpiewakami: Urszulą Kryger, Anną Radziejewską i Jerzym Artyszem.
Anna Radziejewska i Jerzy Artysz. Urodzinowy Five oclock, 3 marca 2012 r.
Anna Radziejewska i Jerzy Artysz. Urodzinowy "Five o'clock", 3 marca 2012 r. Foto: Wojciech Kusiński/PR
W studiu im. Władysława Szpilmana pojawili się znakomici śpiewacy, od lat związani z Polskim Radiem: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, przy fortepianie będzie im towarzyszyć Katarzyna Jankowska.

Rozmawialiśmy o koncertach i radiowych nagraniach, specyfice zawodu śpiewaka, o muzyce współczesnej (tak ważnej w działalności wszystkich gości) i pedagogice.

Nie zabrakło też muzyki.

Zapraszamy do obejrzenia wideo oraz GALERII ZDJĘĆ

***

Urszula Kryger mezzosopran, absolwentka wydziału instrumentalnego w klasie fortepianu i wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi.

W 1992 wygrała Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, w 1994 - Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu oraz 43. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium. Uprawia lirykę wokalną, kameralistykę, repertuar oratoryjno-kantatowy.

W 2006 artystka została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za interpretacje pieśni tego kompozytora.

Anna Radziejewska mezzosopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Jerzego Artysza.  Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w Karlovych Varach (nagroda specjalna, 1996), Grand Prix Maria Callas (II nagroda, 2001), otrzymała także Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy w 2001.

Od 1999 współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. Wspólnie z Mariuszem Rutkowskim nagrała dla wydawnictwa DUX komplet pieśni Ignacego Jana Paderewskiego (nominacja do nagrody Fryderyk 2007) oraz pieśni Karola Szymanowskiego (wyróżnione przez ARTE).

Jerzy Artysz baryton, studiował śpiew pod kierunkiem Marii Halfter i grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Klasę śpiewu ukończył z wyróżnieniem w 1959. Studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie (1957), Tuluzie (1959) i Genewie (1960).

Ma w repertuarze najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych począwszy od wczesnego baroku, poprzez okres klasyczno-romantyczny aż po współczesność. Od pewnego czasu poświęca się głównie pracy pedagogicznej. W latach 1990-94 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Jest profesorem Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Czytaj także

"Five o’clock" - zobacz wideo z pierwszej audycji z udziałem Royal String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 07:07
Gośćmi audycji inaugurującej nowy cykl Dwójki byli muzycy Royal String Quartet - wielokrotnie nagradzanego, popularnego nie tylko w Polsce kwartetu smyczkowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Five o’clock" z Lutosławski Piano Duo - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:53
W Studiu im. W. Szpilmana gościliśmy – w cyklu Dwójkowych spotkań "Five o’clock" – znakomity polski duet fortepianowy.
rozwiń zwiń