Katarzyna Budnik-Gałązka: w finale miałam łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:00
- Ogarnęły mnie duże wątpliwości, czy jechać; obawiałam się, że wzięłam na siebie za dużo. W sierpniu zagrałam cztery ważne koncerty i zostały mi tylko trzy tygodnie na przygotowania - opowiadała Katarzyna Budnik-Gałązka, zdobywczyni III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.
Audio
  • Spotkanie z Katarzyną Budnik-Gałązką i Piotrem Kopczyńskim (Dwójka/Five o’clock)
Katarzyna Budnik-Gałązka, przy fortepianie Piotr Kopczyński
Katarzyna Budnik-Gałązka, przy fortepianie Piotr KopczyńskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2Konkurs w Monachium jest bardzo trudny, ponieważ dzieli się na cztery etapy. W dwóch pierwszych artysta wykonuje utwory solo i z fortepianem, natomiast trzeci i czwarty to już występ z orkiestrą. - Jak jechałam na konkurs, to moim planem było wejście do drugiego etapu, żeby nie było wstydu w Polsce. Piotr (Kopczyński, akompaniator altowiolistki - przyp. red.) najlepiej wie, jak byłam szczęśliwa, gdy mi się to udało - wspominała.

Po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu w głowie Katarzyny Budnik-Gałązki nieśmiało zawitała myśl, że dobrze by było dostać się do półfinału. - Miałam łzy w oczach ze szczęścia. Grając w finale, czułam już, że jestem wygrana, niezależnie od tego, które miejsce zajmę - mówiła zdobywczyni trzeciej nagrody.

Konkurs ARD w Monachium jest szczęśliwy dla Polaków. W jego historii zdobyliśmy już wiele nagród. Wśród laureatów można wymienić: Andrzeja Bauera, Władysława Kłosiewicza i Ryszarda Groblewskiego. Teraz do grona laureatów dołączyła Katarzyna Budnik-Gałązka.

Piotr Kopczyński, który akompaniuje altowiolistce na fortepianie, powiedział, że jako pianista towarzyszący komuś podczas konkursu, musi być przygotowany o trzysta procent lepiej niż ta osoba. - Byłem na drugim roku studiów, gdy Kasia była na pierwszym, i okazało się, że mamy zagrać tę samą sonatę. A oboje nie chcieliśmy jej wykonywać... Była to Pierwsza Sonata Beethovena. Ćwiczyliśmy razem w akademiku, świetnie się bawiąc, a trzecią część graliśmy najszybciej, jak się da, by mieć już ją z głowy - wspominał pianista - Teraz idziemy zdecydowanie w drugą stronę. Szukamy jak najwolniejszej gry - podkreślała Katarzyna Budnik-Gałązka.

Spotkanie prowadziła Agata Kwiecińska.

Czytaj także

"Five o’clock" z Lutosławski Piano Duo - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:53
W Studiu im. W. Szpilmana gościliśmy – w cyklu Dwójkowych spotkań "Five o’clock" – znakomity polski duet fortepianowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń