Nie żyje Nina Andrycz. "Skończyło się pewne aktorstwo"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 11:00
- Wraz z jej odejściem z tego świata zamknęła się wspaniała epoka polskiego teatru i epoka świetności Teatru Polskiego - o słynnej aktorce zmarłej w wieku 101 lat mówił w Dwójce Tomasz Mościcki.
Audio
  • 23.12.18 Reportaż Wojciecha Markiewicza "Nina Andrycz. Czwarty wymiar życia"
  • Jarosław Kilian o Ninie Andrycz (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Mościcki o Ninie Andrycz (Poranek Dwójki)
Na zdjęciu archiwalnym z 05.11.2005 r. uroczyste spotkanie z Niną Andrycz zorganizowane w ramach cyklu Teatr jest światem
Na zdjęciu archiwalnym z 05.11.2005 r. uroczyste spotkanie z Niną Andrycz zorganizowane w ramach cyklu "Teatr jest światem"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Urodziła się 11 listopada 1912 roku w Brześciu Litewskim. Od 1935 do 2004 roku, z przerwą w okresie wojny, aktorka była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji. Zasłynęła królewskimi kreacjami scenicznymi - Marii Stuart, Lady Makbet, królowej Małgorzaty i Elżbiety. Była odtwórczynią głównych ról w dramatach klasycznych i romantycznych, jak Solange w "Lecie w Nohant”. Znana jest także z roli Starej w "Krzesłach” oraz Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani” Dürrenmatta.
>>Historia Teatru Polskiego w odcinkach<<
Nina Andrycz była nazywana królową polskiego teatru. Historia jej życia to historia polskiego teatru. Była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza, na scenie spotykała aktorów legendarnych. Miłość do teatru, odwzajemniona, była sensem jej życia. Artystka pozostawiła po sobie tomiki poetyckie i wspomnienia.

Wybitnę aktorkę wspominać będziemy we wtorek (4 lutego) po godzinie 15.00 zapraszamy na poświęcony Ninie Andrycz "Notatnik Dwójki".

Już dziś natomiast przypominamy reportaż Wojciecha Markiewicza "Nina Andrycz. Czwarty wymiar życia".

mm/kd

Zobacz więcej na temat: Nina Andrycz reportaż TEATR
Czytaj także

Nie żyje Nina Andrycz. "Najlepszą rolę zagrałam mając 85 lat"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:00
"To, rzecz jasna, przypadek, ale nie ma drugiej aktorki, która zagrałaby w swoim życiu tyle królewskich ról" - mówiła w rozmowie z Anną Retmaniak królowa polskiego teatru. Słynna aktorka teatralna i filmowa zmarła w wieku 101 lat.
rozwiń zwiń