"Dochodzimy do dojrzałości". 35 lat Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
– Mówi się, że w kwartecie pierwszych 25 lat jest najtrudniejsze, a potem zaczyna się odczuwać przyjemność z grania w zespole – mówili w Dwójce członkowie Kwartetu Śląskiego, który wystąpił na jubileuszowym koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Członkowie Kwartetu Śląskiego opowiadają o jubileuszu 35-lecia zespołu (Filharmonia Dwójki)
Kwartet Śląski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Kwartet Śląski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Najtrudniejsze jest to, by się rozumieć – powiedzieli muzycy. – Tak dużo czasu spędzamy ze sobą, że często musimy iść na wiele kompromisów, zarówno muzycznych, jak i personalnych. Wydaje nam się, że na tym polega sztuka utrzymania kwartetu jak najdłużej w dobrej formie – stwierdzili.

W zespole czterech muzyków ścierają się gusta i wybory muzyczne. – Negocjacje czasem są spokojne, ale niekiedy bywają burzliwe – opowiadali członkowie kwartetu. – Czasem wracamy do rozmów po pewnym czasie, bo nie zawsze uda się dogadać za pierwszym razem – dodali.

Fundacja Musica Pro Bono wydała płytę z okazji 35-lecia Kwartetu Śląskiego. Album zawiera nagrania z wielu lat działalności zespołu. – Myśleliśmy, że te nagrania pozostaną na zawsze tylko w archiwach – mówili muzycy. – Wydanie tej płyty to naprawdę coś wspaniałego. Z prawdziwym wzruszeniem słuchamy niektórych naszych nagrań . Mamy tu przede wszystkim muzykę współczesną i polskich kompozytorów. Niezwykle interesujące jest porównanie tych ogrodów muzycznych, które każdy z twórców uprawia w inny sposób – powiedzieli.

Ewa Niewiadomska rozmawiała z członkami Kwartetu Śląskiego w przerwie jubileuszowego koncertu, który odbył się 16 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Niebawem na naszej stronie pojawi sie nagranie wideo tego wydarzenia - a już teraz zapraszamy do oglądania zdjęć z koncertu.

Kwartet
Kwartet Śląski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, foto: Grzegorz Śledź/PR2

 

mc

***

>>>Kwartet Śląski w "Five o'clock". Zobacz wideo!<<<

Jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar Kwartetu obejmuje ponad 400 pozycji literatury kameralnej, z czego około 300 to utwory powstałe w XX wieku. Artyści dokonali około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów - część z nich jest im dedykowana.

Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. W czasie 35-letniej działalności zespół występował na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał licznych nagrań płytowych, z których wiele zostało wyróżnionych nagrodami; zarejestrował m.in. po raz pierwszy na świecie komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana.

Od 1993 roku zespół jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście”, do udziału w którym zaprasza najwybitniejszych solistów i wiodące zespoły. Jedenaście edycji imprezy odbyło się w Pałacu w Rybnej, a od roku 2004 festiwal gości w Polskim Radiu Katowice.

W dowód uznania zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 1998 roku odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury”, w 1999 zaś - Złoty Krzyż Zasługi. W 2004 roku Kwartet wyróżniony został Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2008 - Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis”.

mm

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apollon Musagète i nieskończony kwartet Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:18
– Komponując ten utwór, Lutosławski przewidział nieskończoną ilość wersji. Podczas występów za każdym razem gramy jego kwartet trochę inaczej – mówili w Dwójce, w przerwie inauguracyjnego koncertu Festiwalu Łańcuch XI, członkowie zespołu Apollon Musagète.
rozwiń zwiń