Dlaczego tak bardzo lubimy czytać mapy?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 18:40
Audycja "Notatnik Dwójki" poświęcona będzie "Atlasowi wysp odległych" Judith Schalansky i "Kosmografii" Jacka Dehnela. Obie te książki łączą mapy z tekstem literackim. Każda z nich robi to nieco inaczej.
Dlaczego tak bardzo lubimy czytać mapy?
Foto: Glow Images/East News

Jacek Dehnel stworzył 30 apokryfów inspirowanych 30 mapami z "Geografii" Klaudiusza Ptolemeusza w redakcji Nicolausa Germanusa. Z kolei Judith Schalansky spotretowała 50 odległych wysp rozsianych na pięciu oceanach, dowodząc, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek.

Ale dlaczego tak bardzo lubimy czytać mapy? Co jest tak pociagajacego w spojrzeniu na świat poprzez ich skodyfikowany język? Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.

26 marca (środa), godz. 15.00-15.30

mm/bch

Zobacz więcej na temat: Jacek Dehnel literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Dehnel: Czytanie jest seksowne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 10:03
Czytanie jest jak mycie zębów, każdego, kto tego nie robi powinniśmy zachęcać by skusił się na lekturę. - Nieprzypadkowo "Sztuka kochania" i "Kamasutra" to były książki. Trzeba pokazać, że wiedza i inteligencja są seksowne - mówi Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń