X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komputery i świnie. Rzecz o polskim Billu Gatesie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 10:00
"Być w PRL-u geniuszem to było za mało. Należało jeszcze polubić świnie" - uważa jedna ze współpracowniczek Jacka Karpińskiego, konstruktora komputerów, który jest bohaterem środowych "Rozmów po zmroku".
K-202 - komputer skonstruowany przez zespół Jacka Karpińskiego
K-202 - komputer skonstruowany przez zespół Jacka KarpińskiegoFoto: Olaf/Wikimedia/CC

Stworzony przez zespół Karpińskiego komputer K-202 był jedną z pierwszych na świecie konstrukcji wielkości dzisiejszego peceta. Niestety wielkie plany masowej produkcji komputera spełzły na niczym. Czym to było spowodowane? Niektórzy odpowiedzialnością obarczają niewydolny socjalistyczny przemysł. Inni wskazują na zawiść polskiego środowiska informatycznego. Jeszcze inni przyczyn porażki upatrują w obowiązującej wówczas w krajach demokracji ludowej tendencji do kupowania licencji z Zachodu oraz w radzieckim systemie informatycznym RIAD, w którym nie mieścił się komputer Karpińskiego. Nie bez znaczenia był również indywidualizm oraz wybuchowy charakter konstruktora.

O PRL-owskim Billu Gatesie porozmawiamy z Tadeuszem Kupniewskim, jego współpracownikiem, Dorotą Karpińską, córką konstruktora, historykiem informatyki prof. Maciejem Sysło oraz Piotrem Lipińskim, autorem filmu dokumentalnego i książki poświęconych postaci Karpińskiego. Przedstawimy również archiwalne wypowiedzi konstruktora.

Na "Rozmowy po zmroku" zaprasza Michał Nowak.

16 kwietnia (środa), godz. 22.30-23.30

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uzależnieni od ekranu? Ciemne i jasne strony Internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 13:00
– Tak naprawdę nie ma dwóch światów. Internet dawno przestał być czymś, do czego się wchodzi. Nie jest alternatywą dla rzeczywistości, tylko kolejnym medium, które towarzyszy nam na każdym kroku – mówił w Dwójce psycholog dr Krysztof Krejtz w dyskusji wywołanej książką "Wyloguj się do życia" Williama Powersa.
rozwiń zwiń