REKLAMA

Nie byli heretykami, choć płonęli na stosach

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 23:30
Zakon mnichów-rycerzy, obrońców pielgrzymów, upadł oskarżony o herezję, świętokradztwo, czary i praktyki homoseksualne. O tragicznych dziejach templariuszy opowiemy w sobotnim "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Templariusze na stosie. Ilustracja w kronice Od stworzenia świata do roku 1384
Templariusze na stosie. Ilustracja w kronice "Od stworzenia świata do roku 1384"Foto: Wikimedia/CC

Pieczęć zakonu templariuszy pokazuje dwóch uzbrojonych rycerzy na jednym koniu. Interpretacje tego znaku były różne. Jedni wskazywali na ubóstwo i pokorę, inni odczytywali to jako symbol braterstwa, jeszcze inni wskazywali na symbolikę dwóch postaci, która de facto była jedną - ale raz rycerzem, a raz mnichem.

Przeciwnicy i prześladowcy oskarżający templariuszy o herezję mieli doskonały pretekst, aby dołożyć kolejne oskarżenie - o praktyki homoseksualne. Kim naprawdę byli i komu przeszkadzali?

Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", z udziałem prof. Marii Starnawskiej i dr. Pawła Stróżyka, zaprasza Hanna Maria Giza.

 

24 maja (sobota), godz. 16.00-17.00

mc/jp

Czytaj także

Tak umierała rosyjska arystokracja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:31
Rozgrabione pałace, podpalone dwory, gwałty, których dopuszczali się i wieśniacy, i czerwonoarmiści, uwięzienia, zesłania, egzekucje... W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o końcu świata rosyjskiej arystokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledztwo w sprawie biskupa Stanisława

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 10:00
- Wiele wskazuje na to, że biskup Stanisław wiódł ciekawsze życie po śmierci, jako legenda, niż przedtem - mówił w "Klubie Ludzie Ciekawych Wszystkiego" profesor Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń