REKLAMA

Dwójka na XIV Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014".

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:00
- Tajemnica naszego sukcesu polega na tym, że przez 13 lat wypracowaliśmy sobie szczególny styl, dorobiliśmy się tradycji i jesteśmy jej wierni - mówił Janusz Kukuła, dyrektor festiwalu "Dwa Teatry", który w Dwójce opowiadał o XIV odsłonie tej imprezy.
Audio
 • Janusz Kukuła i Krzysztof Domagalik o XIV edycji festiwalu "Dwa Teatry" (Poranek Dwójki)
 • Krzysztof Czeczot, Dariusz Błaszczyk, Leszek Dawid oraz Marcin Koszałka o specyfice tworzenia radiowych słuchowisk i teatru telewizji (Przestrzenie kultury/Dwójka)
 • Maja Ostaszewska o konkursie telewizyjnym na festiwalu "Dwa Teatry" 2014 (Dwójka)
 • Relacja Bartosza Panka z festiwalu "Dwa Teatry" 2014 (Dwójka)
 • Relacja Joanny Szwedowskiej z festiwalu "Dwa Teatry" (Dwójka)
 • Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wojciech Pszoniak o Wielkiej Nagrodzie Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014" (PR, 15.06.2014)
 • Marian Opania o festiwalu "Dwa Teatry" (Dwójka)
 • Ryszard Bugajski o przyszłości sceny dokumentalnej (Dwójka)
 • Andrzej Mastalerz: mikrofon jest okrutny dla młodego pokolenia (Dwójka)
 • Tadeusz Dąbrowski o tym, czym kieruje się jako juror festiwalu "Dwa Teatry" (Poranek Dwójki)
 • Juliusz Machulski i Izabella Cywińska opowiadają o spektaklach, które pokazują na festiwalu "Dwa teatry" (Notatnik Dwójki)
Fragment plakaty reklamującego Festiwal Dwa Teatry 2014
Fragment plakaty reklamującego Festiwal Dwa Teatry 2014Foto: mat. promocyjne

W Dwójce ostatnie audycje z XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej: po południu, 16 czerwca, zaprezentowaliśmy rozmowę z Januszem Machulskim i Izabellą Cywińską.

W "Poranku Dwójki" natomiast Bartosz Panek rozmawiał z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą, krytykiem literackim, redaktorem pisma "Topos" i członkiem jury konkursu radiowego, który opowiadał o tym, co najbardziej ceni w słuchowiskach i w jaki sposób jego poetyckie doświadczenie przekłada się na ocenę radiowych dzieł.

W sobotę 21 czerwca o godz. 19.00 zaprezentujemy na antenie Dwójki zwycięskie słuchowisko!

Z festiwalem spędziliśmy także miniony weekend. W sobotę 14 czerwca gośćmi audycji "Przestrzenie kultury" byli Krzysztof Czeczot i Darek Błaszczyk – nowe pokolenie twórców. W niedzielę 15 czerwca Dwójka zaprosiła na spotkanie z laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014" – Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Wojciechem Pszoniakiem, a także na rozmowę z aktorami: Magdaleną Czerwińską, Łukaszem Lewandowskim, Tomaszem Nosińskim i Andrzejem Mastalerzem.

***

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w dniach 14-16 czerwca w Sopocie. W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział bierze 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpiło w sobotę 14 czerwca na Scenie na Skwerze Kuracyjnym przed wejściem na sopockie molo i połączone było z wręczeniem Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej i Wojciechowi Pszoniakowi Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014”.

Najważniejsza część festiwalu to odbywające się od 14 do 16 czerwca (sobota-poniedziałek) w sopockim Multikinie prezentacje zakwalifikowanych do konkursu 21 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne i 11 spektakli Teatru Telewizji. Bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach można spotkać się z twórcami konkursowych realizacji, a także zapoznać się z pozakonkursowymi spektaklami Arte France.
Festiwal zwieńczy 16 czerwca o godz. 18.45 Gala Wręczenia Nagród w Sheraton Hotel Sopot, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne. Uroczystość ubarwi koncert Agi Zaryan z zespołem.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: festiwal Sopot TEATR
Czytaj także

Tomasz Man: "Exodus" nie będzie grzecznym słuchowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:35
– Nigdy wcześniej nie napisałem takiego tekstu. Troszkę naprzeklinałem. Dlatego potrzebowałem też świeżej krwi. Ze wszystkimi aktorami pracowałem po raz pierwszy – mówił w Dwójce Tomasz Man, autor i reżyser słuchowiska "Exodus", wyróżnionego w konkursie Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. "Exodus" już w najbliższą niedzielę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość festiwalu "Dwa Teatry". Dźwięk słuchowiska musi być jak kino

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 18:00
- Żyjemy w czasach obrazkowych, stąd jeżeli chcemy dotrzeć do ludzi, to ten dźwięk musi być jak obrazek, czyli intensywny, bardzo konkretny i dosyć szybki w rytmie - mówił w Dwójce Krzysztof Czeczot, jeden z najciekawszych młodych twórców słuchowisk, uczestnik konkursu na festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nie ma aktora, który nie lubi grać w radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 17:00
- Gdy pracuję z młodymi ludźmi, to ja na nich nie patrzę, tylko słucham, bo słowo, jeśli chodzi o aktora, jest czymś szczególnym - mówił w Dwójce wybitny aktor, który wraz z Teresą Budzisz-Krzyżanowską został laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014".
rozwiń zwiń