Kazimierz Rudzki, wesoły smutas

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 22:00
Reżyser, aktor, pedagog, a przede wszystkim legendarny konferansjer. "Wraz z nim odszedł zawód konferansjera, pozostali tylko zapowiadacze" - twierdzi Bohdan Łazuka. W naszym cyklu "Mistrzowie komedii" opowiemy o Kazimierzu Rudzkim.
Kazimierz Rudzki
Kazimierz RudzkiFoto: Wikimedia/CC

Absolwent wydziału reżyserii przedwojennego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, przez rok terminował w Reducie. W sezonie 1938-39 był reżyserem i grał drobne role w stołecznym Teatrze Powszechnym. Uczestnik kampanii wrześniowej. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. W obozach jenieckich przebywał do stycznia 1945 roku.
To najprawdopodobniej w teatrach obozowych rozwinął swój talent konferansjera. Przygotowywał tam z jeńcami różne widowiska literacko-muzyczne, wyreżyserował nawet "Zemstę". Po wojnie reżyserował i prowadził konferansjerkę w Teatrze Syrena w Łodzi, a potem w Warszawie. Od 1955 roku do końca życia (1976) grał w warszawskim Teatrze Współczesnym. Pamiętany jest także z kilku filmów - np. "Jak rozpętałem II wojnę światową" i z serialu "Wojna domowa". Od połowy lat 50. występował jako konferansjer w kabaretach Szpak, Wagabunda i Pod Egidą.

Jego związki z radiem były bardzo silne. Przez 14 lat prowadził swoją autorską audycję "Kwadrans dla poważnych", brał udział w cyklicznym programie "Wesoły kramik", a także prowadził swój "Kącik wynalazcy" w "Podwieczorku przy mikrofonie".
Miał wielki dar rozmowy z publicznością, potrafił rozbawić ją do łez. Niewątpliwie pomagał mu w tym oryginalny wygląd "smutasa" i sposób mówienia: dzielenie sylab, pauzy i przyspieszenia.

Na "Notatnik Dwójki" , w którym znajdą się fragmenty mistrzowskich konferansjerek Kazimierza Rudzkiego, zapraszają Państwa Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

18 lipca (piątek), godz. 15.00-15.30

Kazimierz
Kazimierz Rudzki prezentuje odbiornik telewizyjny "Leningrad" (1954 r.). Zygmunt Januszewski/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

mc/jp

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
pkurek2014-07-22 10:27 Zgłoś
Użytkownik JanNowakStawinski napisał
I znów trzebabedzie czekac miesiacami ,az ktoś łaskawie doda do audycji dzwięk ,a jak znam życie bedzie to audycja mocno "wykastrowana".Mam jeszcze pytanie ,gdzie w spisie audycji zaginęła sztandarowa audycja Programu Drugiego "SEZON NA DWÓJKE"?Czyżby jak za PRLu wymazywanie poprzez niebyt?
Szanowny słuchaczu, ten artykuł był jedynie zapowiedzią audycji. Pod linkiem poniżej znajduj się artykuł dotyczący audycji, do niego dołączony jest również dźwięk. http://www.polskieradio.pl/8/1788/Artykul/1180882,Kazimierz-Rudzki-ostatni-konferansjer-po-nim-byli-juz-tylko-zapowiadacze Audycja, o którą Pan pyta wciąż jest nadawana, tylko pod zmieniona nazwą. Zarówno na antenie, jak również na naszej stronie informowaliśmy słuchaczy o tym, że od czerwca audycja SEZON NA DWÓJKĘ zmienia nazwę na "O wszystkim z kulturą".
JanNowakStawinski2014-07-22 06:35 Zgłoś
I znów trzebabedzie czekac miesiacami ,az ktoś łaskawie doda do audycji dzwięk ,a jak znam życie bedzie to audycja mocno "wykastrowana".Mam jeszcze pytanie ,gdzie w spisie audycji zaginęła sztandarowa audycja Programu Drugiego "SEZON NA DWÓJKE"?Czyżby jak za PRLu wymazywanie poprzez niebyt?

Czytaj także

Wszystkie wcielenia Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:00
– Wybitny aktor, który do perfekcji opanował sztukę transformacji – w Dwójce, w dniu 5. rocznicy śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, wspominali go Janusz Majcherek, Andrzej Kołodyński, Maciej Englert i Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń