X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie wcielenia Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:00
– Wybitny aktor, który do perfekcji opanował sztukę transformacji – w Dwójce, w dniu 5. rocznicy śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, wspominali go Janusz Majcherek, Andrzej Kołodyński, Maciej Englert i Janusz Zaorski.
Audio
  • Wszystkie role Zbigniewa Zapasiewicza (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Zbigniew Zapasiewicz w warszawskim Teatrze Współczesnym podczas próby Naszego miasta Thorntona Wildera w reżyserii Macieja Englerta, 1998 r.
Zbigniew Zapasiewicz w warszawskim Teatrze Współczesnym podczas próby "Naszego miasta" Thorntona Wildera w reżyserii Macieja Englerta, 1998 r. Foto: PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

Zbigniew Zapasiewicz odszedł 14 lipca 2009 roku. Związany był z wieloma warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku - rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Następnie przyszły kolejne wspaniałe kreacje. Zagrał w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Dorobek twórczy Zbigniewa Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Aktor wystąpił między innymi w spektaklu "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Posłuchaj ostatniego wywiadu ze Zbigniewem Zapasiewiczem >>>

Zbigniew Zapasiewicz genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta.

Goście radiowej Dwójki zgodnie mówili, że głos Zbigniewa Zapasiewicza brzmi zupełnie inaczej w filmie, a inaczej na scenie. W teatrze swój głos doprowadził do szczytu, do apogeum. Uczynił z niego znak mistrzowski, dzięki któremu miał niebywałą zdolność do grania postaci groteskowych.

Wspominając Zbigniewa Zapasiewicza, goście Dwójki podkreślali, że uwielbiał sceniczną deformację. Od połowy lat 70. miał całą serię ról, w których przyjmował różne kreacje, poczynając od "Na czworaka" Różewicza, przez "Ślub" Gombrowicza, aż po "Pieszo" Mrożka. Potrafił i lubił zmieniać się na scenie, nie tracąc przy tym wiarygodności i poczucia humoru.

Posłuchaj całej rozmowy poświęconej Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Audycję "O wszystkim z kulturą" prowadził Paweł Mościcki.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznane wspomnienie Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 15:13
Dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska przytacza historię o aktorze, którą poznała podczas nagrywania reportażu "To nie jest moją łąka" w 40. rocznicę Marca 68'.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz - ostatni wywiad

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
W tym miesiącu minęła 77. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego. Przypominamy ostatni z nim wywiad. Audycja Tomasza Obertyna.
rozwiń zwiń