Literackie Oslo

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 10:00
Ze stolicą Norwegii, dawniejszą Christianią, związani byli i Henrik Ibsen i Knut Hamsun. W audycji "Miasta pisarzy" porozmawiamy jak ci pisarze postrzegali to miasto w swoich książkach.
Wybrzeże w Oslo
Wybrzeże w OsloFoto: Wikipedia/Quistnix /C.C. 3.0

Osobliwości Oslo szczegółowo opisał w swojej powieści "Głód" Knut Hamsun. Wiele ulic i charakterystycznych dla tego miasta miejsc, do dziś zachowało znane z powieści nazwy i swój charakter. Ibsen trzykrotnie próbował osiedlić się w Oslo, ale dopiero za trzecim razem, po 27 latach emigracji, już jako sławny dramaturg, zakotwiczył  w dawnej Christianii.  W odróżnieniu od Hamsuna - nie portretował  tego miasta, ale w życiu był z nim bardzo związany. Wierny swoim rytuałom - regularne spacery określoną trasą, bywanie w tej samej kawiarni, pozowanie do zdjęć - z czasem sam stał się "atrakcją  turystyczną" stolicy.

O literackim Oslo porozmawiamy z dr Ewą Partygą z Zakładu Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wykładowczynią w Warszawskiej Akademii Teatralnej, absolwentką Uniwersytetu w Bergen oraz profesorem Lechem Sokołą, byłym ambasadorem w Norwegii, autorem książek, wybitnym skandynawistą.

W audycji usłyszymy fragmenty książki pt. "Głód" i "Na krętych ścieżkach" Knuta Hamsuna (czyta Adam Bauman), fragment sztuki Cecille Leveid pt. "Austria" (czyta Elżbieta Kijowska) oraz fragment archiwalnego słuchowiska pt. "Henrik Ibsen" ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli tytułowej.

Na audycję zapraszają Anna Lisiecka i Iwona Malinowska.

27 lipca (niedziela), godz. 18.00-19.00

bch

Zobacz więcej na temat: literatura Oslo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stambuł – miasto, które pochłania i rodzi na nowo

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 10:40
- Cechą dominującą, którą dostrzegam w Stambule, jest jego niezwykła zmienność, przy pozostaniu w pewnym sensie wciąż tym samym miastem - mówiła w radiowej Dwójce Anna Akbike-Sulimowicz, tłumaczka powieści Orhana Pamuka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odessa Izaaka Babla

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 09:40
W audycji "Miasta pisarzy" o Izaaku Bablu - w 120. rocznicę urodzin znakomitego rosyjskiego pisarza, dramaturga i dziennikarza pochodzenia żydowskiego - opowiadała Natalia Woroszylska.
rozwiń zwiń