Polskie Radio
Section05
Oslo

Otwarcie fabryki PepsiCo. Premier: to ponad 600 miejsc pracy i supernowoczesne projekty

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że otwarcie zakładu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku świadczy nie tylko o tym, że w Polsce konsekwentnie dba się o przyciąganie zagranicznych inwestorów, ale także można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe.
Zobacz więcej na temat:  NATO Oslo Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski Polonia w USA Stany Zjednoczone Teraz Polska

Rozmowa Rau-Blinken o komisji ds. wpływów rosyjskich. Szef MSZ: ustawa nie ogranicza prawa wyborczego

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem wskazał, iż ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie ogranicza niczyjego prawa wyborczego, a każda decyzja administracyjna podlega kontroli sądowej. Odnosząc się do stanowiska Departamentu Stanu dot. komisji ocenił, że "nie odzwierciedlało istoty zagadnienia", ponieważ opiera się na "tendencyjnym przekazie dotyczącym konstrukcji tej ustawy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Norwegia Oslo Zbigniew Rau Antony Blinken komisja śledcza

Będą dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy? Zapowiedź szefa NATO

NATO chce dać dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończonym w Oslo spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. W ten sposób Zachód ma przygotować ukraińską armię na ewentualne kolejne rosyjskie ataki w przyszłości. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Norwegia Oslo NATO Jens Stoltenberg Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023

Dziś w Oslo spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Wśród tematów lipcowy szczyt w Wilnie

Wojna na Ukrainie, a także członkostwo Szwecji w NATO mają być głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj w Norwegii spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. To spotkanie nieformalne, a zatem nie zostaną na nim podjęte decyzje. Polskę będzie reprezentował szef dyplomacji Zbigniew Rau, który wczoraj wieczorem przyleciał do Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Zbigniew Rau Oslo Norwegia ŚWIAT NATO Wilno Litwa Szwecja