Ficowski niczym Schulz?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 08:30
O poetyckich opowiadaniach Jerzego Ficowskiego z tomu "Czekanie na sen psa" porozmawiamy w piątkowe popołudnie.
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona Schulza
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona SchulzaFoto: Bartosz Pietrzak / mat. prasowe

Teksty Jerzego Ficowskiego z tomu "Czekanie na sen psa" łączą w sobie groteskę i grozę, nostalgię i autoironię. We wznowionym właśnie po blisko 45 latach od premiery zbiorze autor przywołuje doświadczenia z przeszłości, sięga w głąb swej pamięci i językiem poetyckiej metafory opowiada o Zagładzie, okupacyjnych prześladowaniach i własnym dzieciństwie. Realna wydaje się tu tylko przeszłość, a pamięć o świecie nieistniejącym okazuje się najważniejsza.

O zbiorze opowiadań "Czekanie na sen psa", a także o o książce Ádáma Bodora "Ptaki Wierchowiny" Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta mówić będą  w najbliższym wydaniu "Czytelni".

***

Na audycję "Czytelnia" zapraszamy w piątek (14.11) w godz. 17.30-18.00. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

iż/jp

Zobacz więcej na temat: Jerzy Ficowski literatura
Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń