X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boris Akunin. Żywot literackiego "łotra"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:11
– Tym, czego się najbardziej obawiam w życiu, jest nuda, rutyna i perspektywa robienia ciągle tego samego – mówił pisarz Boris Akunin, gość Festiwalu Conrada.
Audio
  • Boris Akunin. Żywot literackiego "łotra" (Dwójka)
Borys Akunin to - obok Pielewina, Sorokina i Szyszkina - jeden z najwybitniejszych prozaików rosyjskich
Borys Akunin to - obok Pielewina, Sorokina i Szyszkina - jeden z najwybitniejszych prozaików rosyjskichFoto: Pavel Samokhvalov/Wikimedia/CC

Rosyjski pisarz i eseista pochodzenia gruzińskiego jest także tłumaczem z języka japońskiego, zawód ten jednak szybko porzucił, jak sam mówi, "zrażony perspektywą 30 lat robienia tego samego". To samo dotyczy dziś jego pisarstwa. Boris Akunin zrezygnował niedawno z pisania kolejnych tomów "Przygód Erasta Fandorina", choć był to cykl, który przyniósł mu najwięcej literackiej sławy.

– Każdą powieść tego cyklu starałem się uczynić inną – powiedział pisarz podczas spotkania z festiwalową publicznością. – W pewnej chwili poczułem jednak, że mam już tego dość, że trzeba zrobić coś innego. Poczułem, że muszę pisać inaczej. A żeby to zrobić, trzeba się inaczej nazywać. To coś w rodzaju rytuału. Przedmiot jest tym, czym zostaje nazwany. Dotyczy to także ludzi – dodał.

Pisarz, który naprawdę nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili, opowiadał o dawnym japońskim zwyczaju, zgodnie z którym człowiek przybierał inne imię, gdy poczuł, że zmienił się wraz z wiekiem. – Nie mam wprawdzie takiej potrzeby w moim prywatnym życiu, lecz w życiu literackim owszem – mówił twórca. Jego pseudonim literacki to nie tylko aluzja do Michała Bakunina - "akunin" po japońsku oznacza "łotra".


"Rosja bez końca. Spotkanie z Borisem Akuninem". 23.10.2014, ICE Kraków Centrum Kongresowe. Prowadzenie: Wacław Radziwinowicz

materiały Festiwalu Conrada/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boris Akunin – wyznania dobrego imperialisty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Według gościa tegorocznego Festiwalu Conrada Rosja cierpi dziś na "syndrom imperialny". Jednak imperializm w jego przekonaniu ma różne oblicza. – Różnica między dobrym a złym imperialistą to jak różnica między kochankiem a gwałcicielem – tłumaczył w Dwójce.
rozwiń zwiń