Co czytał nastoletni Wojaczek?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:00
W której książce odkrył, że przerażenie jest silniejsze, niż się nam wydaje? Jakim szlakiem wiodą jego wybory lekturowe?
Rafał Wojaczek. Portret Zbigniewa Kresowatego. Warto pamiętać, że zbuntowany poeta był także erudytą, pasjonatem eseju i książek z pogranicza filozofii oraz teorii literatury
Rafał Wojaczek. Portret Zbigniewa Kresowatego. Warto pamiętać, że zbuntowany poeta był także erudytą, pasjonatem eseju i książek z pogranicza filozofii oraz teorii literaturyFoto: wikipedia, domena publiczna

Mikołów to urokliwe miasteczko leżącego na Górnym Śląsku. Przed laty urodził się w nim i spędził znaczną część swojego młodzieńczego życia Rafał Wojaczek. Obecnie jego dawne mieszkanie jest siedzibą Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka, w którym pracują uznani współcześni poeci: Maciej Melecki (dyrektor) oraz Krzysztof Siwczyk.

To oni oprowadzą nas po mieszkaniu poety, w którym przetrwało nie tylko sporo mebli i przedmiotów Wojaczka, ale nade wszystko tajemnicza biblioteka, w której odnaleźć można istne bibliofilskie perły. Poeta miał bowiem zwyczaj zapisywania w swoich książkach licznych notatek, uwag i zapisków. Odnajdziemy w niej ponadto książki opatrzone dedykacjami, jego szkolne zeszyty, a nawet zielnik.

Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć, jaką dedykację wpisał Wojaczek Edwardowi Stachurze, jak sparafrazował wiersz Harasymowicza i dlaczego wkleił do jednej z książek fotografię Baudelaire'a - zapraszamy na reportaż "Biblioteka Wojaczka".

Wędrówka po lekturach poety, odsłoni "innego Wojaczka". Oczytanego erudytę. Pasjonata eseju i książek z pogranicza filozofii i teorii literatury. Reportaż stanowi opowieść o Wojaczku, poprowadzoną oczami jego książek, niemych świadków fascynującego literackiego zjawiska, któremu "ktoś kogo nie znał, ale kto zawładnął nim, jego życiem, śmiercią" nadał imię Rafał.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" - we wtorek (17.02) w godz. 21.30-22.00 - zaprasza Joanna Szwedowska.

mm/bch

Czytaj także

Mieszkanie Wojaczka kipi literaturą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 18:00
- Wzmożony okres odwiedzin pokoju poety mamy w okolicach maja - opowiadał w Dwójce Krzysztof Siwczyk, który w mieszkaniu Wojaczka prowadzi Instytut Mikołowski.
rozwiń zwiń