Z wizytą w domu Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 11:00
9 maja minęła 80. rocznica urodzin Haliny Poświatowskiej - jednej z najbardziej cenionych przez czytelników polskich poetek.
Dom poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Dwójka odwiedziła rodzinny dom poetki by rozmawiać między innymi o wyjątkowej roli jej matki
Dom poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Dwójka odwiedziła rodzinny dom poetki by rozmawiać między innymi o wyjątkowej roli jej matkiFoto: Zbigniew Myga, edycja Piotr Imiołek, lic. CC (wikipedia)

Halina Poświatowska zmarła kilka dni po operacji z serca w Warszawie w 1967 roku, miała 32 lata. W poświęconym jej wspomnieniu ksiądz prof. Józef Tischner napisał "nie wyobrażałem sobie, że  może jej nie być, tak mocno była".

W jej rodzinnym domu przy ulicy Jagiellońskiej w Częstochowie istnieje "Dom poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej", którego kustoszem jest brat poetki Zbigniew Myga. W audycji usłyszymy jego wspomnienia oraz wypowiedzi znawców i wielbicieli twórczości poetki: historyków literatury prof. Izoldy Kiec i prof. Bronisława Maja, autorki książek o niej  Marioli Pryzwan oraz Małgorzaty Bańki, która przygotowała spektakl "Właśnie kocham", oparty na tekstach Poświatowskiej. Z nagrań archiwalnych przypomnimy wypowiedzi ważnych dla poetki osób - jej matki Stanisławy Mygowej, Wisławy Szymborskiej i prof. Juliana Aleksandrowicza. Usłyszymy wiersze Haliny Poświatowskiej  czytane i śpiewane m. in. przez Joannę Szczepkowską, Sławomirę Łozińską, Halinę Wyrodek, a także - z nagrania archiwalnego - dwa wiersze przeczytane przez samą poetkę.

***

Na audycję "Strefa literatury" - w niedzielę (10.05) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Dorota Gacek.

mm/bch

Czytaj także

Halina Poświatowska - ciekawość świata silniejsza niż chęć życia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 19:20
Halina Poświatowska żyła bardzo intensywnie. Chciała się kształcić, kochała, dużo podróżowała. W jej twórczości splatają się ze sobą miłość i śmierć. Przeżyła 32 lata, od dzieciństwa zmagając się z ciężką chorobą serca. 9 maja minęła 79. rocznica jej urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poświatowska. "Poezja był dla niej autoterapią"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
- Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, ze świadomością, że nie będzie żyła długo - mówiła Mariola Pryzwan, autorka książki o poetce.
rozwiń zwiń