REKLAMA

Stanisław Skrowaczewski - dyrygent z Koryfeuszem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 21:00
W "Notatniku Dwójki" przedstawimy sylwetkę wybitnego dyrygenta, który otrzymał honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nie jedyna radiowa nagroda dla Stanisława Skrowaczewskiego. W 2009 roku dyrygent został uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nie jedyna radiowa nagroda dla Stanisława Skrowaczewskiego. W 2009 roku dyrygent został uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego RadiaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Stanisław Skrowaczewski, lwowianin, pierwszy utwór symfoniczny skomponował w wieku 7 lat. Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u ikony pedagogiki muzycznej - Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.

W kraju związany był z Filharmonią Wrocławską, Śląską, Krakowską i Narodową. W 1960 powołany został na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) i funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester.

Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii "najlepsze nagranie muzyki symfonicznej" XVIII i XIX wieku. Bruckner stał się specjalnością Stanisława Skrowaczewskiego.

W audycji przypomnimy fragmenty wywiadów ze Stanisławem Skrowaczewskim.

***

Na audycję "Notatnik Dwójki" zapraszamy w czwartek (12.11) w godz. 13.00-13.30. Program poprowadzi Anna Skulska.

bch/pg

Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrowaczewski: gdybym osiągnął ideał, byłbym nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
W dniu 90. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Anna Skulska przypomniała fragmenty radiowych rozmów z Jubilatem.
rozwiń zwiń