REKLAMA

Bogusław Kaczyński we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 17:03
O zmarłym niedawno krytyku muzycznym opowiedzą m.in. Krzysztof Penderecki oraz bliscy współpracownicy z telewizji w Poznaniu.
Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. z powodu kolejnego udaru mózgu
Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. z powodu kolejnego udaru mózguFoto: Ireneusz Sobieszczuk/wikimedia/CC BY SA 3.0

Bogusław Kaczyński kochał muzykę głosu ludzkiego i pragnął przekazać ją widowni znacznie szerszej niż potencjalna publiczność filharmonii i oper. Wiedział, że osiągnąć to można, proponując najznakomitsze wykonania i - o ile to możliwe - w najpiękniejszej oprawie.

W "Operowym qui pro quo" śpiewały: Hanna Rumowska, Halina Słonicka, Krystyna Jamroz, Maria Fołtyn, Teresa Kubiak. Ruch sceniczny przygotowywał Witold Gruca. Tańczyli Stanisław Szymański, Wojciech Wiesiołowski, Gerard Wilk i młodziutka Ewa Głowacka. Te filmowe programy muzyczne nagrywano w najpiękniejszych pałacach i dworach Wielkopolski.

Taki był początek kariery tego cennego animatora życia muzycznego, później dyrektora artystycznego dwu festiwali muzycznych, inicjatora konkursu wokalnego w Krynicy, przez kilka lat dyrektora Teatru Roma w Warszawie. W audycji wspominać go będą Teresa Żylis Gara, Ewa Głowacka, Krzysztof Penderecki oraz współpracownicy z poznańskiej telewizji.

***

Na "Notatnik Dwójki" w czwartek (11.02) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/jp

Czytaj także

"Bogusław Kaczyński umiał zarazić pasją do opery"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 16:20
- On stał się synonimem wiedzy o operze. Chciałbym dożyć takiej osoby, która będzie mogła być nazwana jego następcą - mówił o zmarłym popularyzatorze muzyki poważnej Sławomir Pietras, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był człowiek o nietuzinkowej osobowości". Tłumy pożegnały Bogusława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 18:05
Przedstawiciele władz państwowych, w tym wicepremier i minister kultury oraz warszawiacy pożegnali na Powązkach Bogusława Kaczyńskiego, który pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń