Polskie Radio
Section05
Bogusław Kaczyński

"Prezentował najpiękniejsze szlagiery operowe". Anna Lisiecka o Bogusławie Kaczyńskim

Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. Anna Lisiecka, autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego, opowiadała w "Muzycznej Jedynce" o jego barwnym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Anna Lisiecka opera Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna

81 lat temu III Rzesza napadła na ZSRR. Mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"

22 czerwca mija 81 lat, odkąd w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Bogusław Kaczyński Piotr Dmitrowicz Związek Radziecki III Rzesza Niemcy Józef Stalin Adolf Hitler II wojna światowa ZSRR Władimir Putin

Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki KULTURA Bogusław Kaczyński opera telewizja

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka pisarz czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

Bogusław Kaczyński - twórca operowych filmów akcji

- Bogusław Kaczyński starał się przekonać nieprzekonanych. To normalne, że ludzie niewyedukowani myśleli "opera – to nie dla nas". A on, kiedy już posiadł odpowiednie narzędzia, starał się pokazać, że piękna opera jest dla wszystkich - mówiła w Dwójce Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Bogusław Kaczyński Dwójka Jakub Kukla opera

Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki

Bogusław Kaczyński - publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - 2 maja obchodziłby swoje 80. urodziny. Jaki wywarł wpływ na umuzykalnienie Polaków? Czy spełnił swoje artystyczne zamierzenia? Czym zaskarbiał sobie muzyków oraz publiczność? Co z jego spuścizny przetrwało próbę czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Anną Lisiecką, autorką biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka MUZYKA muzyka hp Tomasz Zapert Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna balet opera Anna Lisiecka

Anna Lisiecka: Bogusław Kaczyński był tytanem pracy

- "Operowe qui pro quo" były filmami akcji, kręconymi w dworach i pałacach Wielkopolski. "Portrety gwiazd" to reportaże uczestniczące, Bogusław Kaczyński miał szaloną inwencję w dziennikarskiej pracy. Prezentował gwiazdy, ale również lansował młodych wykonawców, jeździł na prowincjonalne festiwale - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".  
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Bogusław Kaczyński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

"Będę sławny, będę bogaty”. Biografia Bogusława Kaczyńskiego

Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki klasycznej, przez wiele lat pracujący na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 2 maja tego roku obchodziłby 80. urodziny. Niebawem pod patronatem Jedynki ukaże się książka Anny Lisieckiej "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński biografia KSIĄŻKA muzyka klasyczna KULTURA Ada Sari Anna Lisiecka opera Anna Stempniak

Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2021 Lato z Radiem Roman Czejarek Andrzej Matul Tadeusz Sznuk Krystyna Czubówna Jerzy Waldorff Zygmunt Chajzer Sławomir Szof Andrzej Zalewski Bogusław Sobczuk Lesław Nowak Stanisław Stec Krzysztof Kolberger Bogusław Kaczyński Irena Kwiatkowska wakacje 2021

Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata

135 lata temu – 29 czerwca 1886 roku – urodziła się w Wadowicach Ada Sari – słynna na cały świat polska śpiewaczka operowa i aktorka. W operze była sopranem koloraturowym – najtrudniejszym, najbardziej wymagającym kobiecym głosem operowym. Zdzisława Donat – współczesna polska śpiewaczka światowej sławy nazwała umiejętność jej wykonywania "oddzielnym zawodem śpiewaczym".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ada Sari opera Bogusław Kaczyński MUZYKA

Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2021 Lato z Radiem Roman Czejarek Andrzej Matul Tadeusz Sznuk Krystyna Czubówna Jerzy Waldorff Zygmunt Chajzer Sławomir Szof Andrzej Zalewski Bogusław Sobczuk Lesław Nowak Stanisław Stec Krzysztof Kolberger Bogusław Kaczyński Irena Kwiatkowska