X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak żyli mieszkańcy XV-wiecznej Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:53
Dr Piotr Łozowski będzie gościem najbliższej audycji "Skarbiec Nauki Polskiej", a porozmawiamy z nim o warunkach życia mieszkańców Warszawy w XV wieku, a zatem w czasach, kiedy to 6-tysięczne miasto nie mogła jeszcze równać się z 35-tysięcznym Gdańskiem czy 20- tysięcznym Krakowem. Potencjał Warszawy był jednak na tyle duży, że w ciągu następnego stulecia stała się ona jednym z ważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego.
Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w WarszawieFoto: Shutterstock/Artur Bogacki

Ile wynosiła przeciętna pensja mieszkańca średniowiecznej Warszawy? Co można było za to nabyć? Kto mógł sobie pozwolić na kupno drewnianego domu, a kto murowanej kamienicy? Ile osób żyło w tym mieście w XV wieku? Jaka była ówczesna struktura społeczna i zawodowa? Takimi właśnie zagadnieniami zajmuje się w swojej pracy badawczej dr Piotr Łozowski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Dr Łozowski jest jednym ze 100 laureatów tegorocznej edycji programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Start" to  największy  program stypendialny wspierający najzdolniejszych młodych naukowców do 30. roku życia. Historyk z Białegostoku otrzymał stypendium  FNP (w wysokości 28 tys. zł) za wyniki badań dotyczących gospodarki (m.in. rynku nieruchomości i rynku pracy) oraz demografii średniowiecznej Warszawy.

***

Na audycję "Skarbiec nauki polskiej" w środę (23.10) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.

am/mko

Zobacz więcej na temat: Warszawa renesans
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 16:33
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, której gościem był dr Filip Taterka – archeolog i egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
rozwiń zwiń