Tajemnice świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 16:33
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, której gościem był dr Filip Taterka – archeolog i egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Audio
  • Tajemnice świątyni Hatszepsut (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/agsaz

25 maja na Zamku Królewski w Warszawie zostały wręczone stypendia "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Najzdolniejsi młodzi badacze otrzymali od Fundacji wparcie finansowe w wysokości 28 tys. zł na dalszy rozwój kariery naukowej. Konkurencja była ogromna. Do konkursu zgłosiło się prawie 900 kandydatów, nagrodzono 100.

Wśród laureatów jest dr Filip Taterka – archeolog i egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, który do 5 lat jest członkiem misji badawczej w świątyni Hatszepsut w Deir el Bahari w Egipcie.

W audycji opowiadał o swoich dokonaniach – analizował m.in. reliefy z tzw. Portyku Puntu w świątyni Hatszepsut. Ma także na swoim koncie translacje opowiadań egipskich z czasów Średniego Państwa i przekłady wszystkich zachowanych dzieł Manethona – zhellenizowanego egipskiego kapłana, któremu zawdzięczamy stosowany po dziś dzień podział na dynastie.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 14.45Czytaj także

Timothy Snyder. Kwakier, który odkrył Europę Środkowo-Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:34
- Ten amerykański historyk z Ohio wniósł nowe spojrzenie na nasz region i postawił odważne tezy na temat jego historii - o badaczu nagrodzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Borodziej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imperium Romanum. Państwo bez biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:30
Administracja rzymska w czasach cesarstwa musiała zarządzać ogromnym terytorium. Badaczy frapuje to, w jaki sposób bez współcześnie znanych technologii i bez biurokracji, którą mamy dzisiaj, urzędnicy zarządzali cesarstwem tak sprawnie – mówił w Dwójce  dr Karol Kłodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wspierania badaczy przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 16:00
Przez 25 lat funkcjonowania Programu START Fundacja wsparła finansowo prawie 3 tysiące młodych naukowców. Jaki wpływ miały te stypendia na rozwój ich kariery?
rozwiń zwiń