Koncerty NOSPR po długiej przerwie. Na początek Mozart i Wieniawski

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 18:10
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powraca do koncertowania – co prawda jeszcze nie w swojej pełnej, przeszło stuosobowej obsadzie, lecz w składach kameralnych, ale za to na żywo i specjalnie dla radiowej oraz internetowej publiczności. Pierwszy koncert online już w czwartek 11 czerwca.
NOSPR - sala koncertowa
NOSPR - sala koncertowaFoto: shuttesrstock/Radoslaw Grzybowski

- Od dawna nie czekaliśmy na żaden koncert z taką niecierpliwością jak na ten – pierwszy po tak długiej przerwie. Muzycy NOSPR wracają na estradę, muzyka wraca do naszej cichej przez ostatnie tygodnie siedziby. To dla nas niezwykle wzruszający i radosny moment – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR.

Na koncerty w formule znanej z przeszłości, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Pandemia, która na długie tygodnie pozbawiła orkiestrę możliwości bezpośredniego spotkania z publicznością, skłoniła NOSPR do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Muzycy rozmieszczeni będą na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, zabrzmi jedynie repertuar kameralny, a melomani zasiądą do słuchania na własnej kanapie – takie będą najbliższe koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

- 11 czerwca zapraszamy na inaugurację tej nowej formy artystycznej aktywności Orkiestry – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki, który dodaje, że koncerty fortepianowe bywają wykonywane w wersjach kameralnych – tak też niektóre swoje dzieła na fortepian z orkiestrą wyobrażał sobie Wolfgang Amadeus Mozart. Jego Koncert fortepianowy c-moll KV 491 należy do najbardziej wizjonerskich. – W wersji kameralnej z pewnością dzieło to odsłoni szereg nieoczekiwanych niuansów brzmieniowych – dodaje Andrzej Sułek. 

Obok Mozarta w programie wieczoru Kwartet smyczkowy a-moll op. 32 Józefa Wieniawskiego – kompozytora i pianisty niesłusznie pozostającego w cieniu swego starszego brata – wielkiego wirtuoza skrzypiec.

Wykonawcami wieczoru będą artyści NOSPR: Nikola Frankiewicz – skrzypce, Grzegorz Witek – skrzypce, Beata Raszewska – altówka, Łukasz Tudzierz – wiolonczela, Aleksander Mazanek – kontrabas, Zbigniew Raubo – fortepian.

Transmisja wideo na stronie internetowej Dwójki i w mediach społecznościowych oraz audio - na antenie Dwójki. Początek koncertu o godz. 19.30

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: Dwójka NOSPR